آیا روش نئوویو سودآور است؟

روش نئوویو برای چه کسانی مناسب است؟

2.3k
بازدید

اگر در بازارهای مالی فعالیت می‌کنید و روشهای مختلف تحلیلی را بررسی کرده‌اید و با روش نئوویو نیز آشنایی پیدا کرده‌اید، حتماً این سوال برای شما نیز مطرح است که واقعاً آیا روش نئوویو سودآور است؟ آیا با وجود سختی‌هایی که یادگیری روش نئوویو دارد، در آخر می‌توان با این روش به سود پایدار در بازارهای مالی دست پیدا کرد؟

قبلاً در یکی از مقالات به این موضوع پرداخته‌ایم که نئوویو چیست و چه خصوصیاتی دارد اما در این مقاله قصد داریم در خصوص سودآور بودن یا نبودن روش نئوویو به شکلی شفاف، واضح و صریح صحبت کنیم و این روش را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر این سوال برای شما نیز مطرح است که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر، پس با ادامه مقاله همراه ما باشید.

به راستی آیا روش نئوویو سودآور است؟

این سوال بارها و بارها از من پرسیده شده است که آیا بعد از سالها کار کردن با روش نئوویو الان می‌توانم با اطمینان بگویم که روش نئوویو سودآور است یا خیر؟

پاسخ این است : قطعاً بله، روش نئوویو یک روش سودآور است اما نه برای همه!

در اینجا سوال دیگری مطرح می‌شود که اگر روش نئوویو واقعاً سودآور است چرا برای همه سودآور نیست؟ این موضوع را باید بر اساس دلایل مختلفی بررسی کرد که عبارتند از :

  • پیش‌نیازهای روش نئوویو
  • تسلط کامل به روش نئوویو و کسب تجربه
  • گذاشتن زمان و حوصله کافی در تحلیل به روش نئوویو
  • ضرورت مدیریت سرمایه
  • ضرورت رعایت اصول معامله‌گری
  • درصد معاملات برنده و شاخص ریسک به پاداش متغیر در روش نئوویو

در ادامه به بررسی هر کدام از موضوعات ذکر شده می‌پردازیم تا در نهایت به یک نتیجه‌گیری کامل دست پیدا کنیم و خیلی بهتر و کامل‌تر پاسخ این سوال که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر و همچنین این سوال که روش نئوویو برای چه کسانی مناسب است را بدهیم.

پیش‌نیازهای روش نئوویو :

یکی از مسائلی که مستقیماً بر سودآوری روش نئوویو تأثیرگذار است، این موضوع می‌باشد که آیا فردی که قصد یادگیری روش نئوویو را دارد قبلاً به پیش‌نیازهای این روش مسلط شده است یا خیر؟ اگر به دانشگاه رفته باشید حتماً به خوبی می‌دانید که هنگام انتخاب واحد باید به پیش‌نیازهای یک درس توجه کنید و تا زمانی که پیش‌نیازها را نگذرانید مجاز نخواهید بود که درس مدنظر را انتخاب واحد کنید.

اما متاسفانه در بازارهای مالی، افراد زیادی ندانسته و از روی عجله یا روشهای پایه‌ای مانند تحلیل تکنیکال کلاسیک، پرایس اکشن و ابزارهای متعدد فیبوناچی را نمیگذرانند و یا خیلی سریع از آنها عبور می‌کنند و به سراغ یادگیری روش نئوویو می‌آیند و طبیعتاً قادر نخواهند شد که به این روش به درستی مسلط شوند، چرا که قبل از یادگیری روش نئوویو ضروری است که روشهای پایه‌ای مانند تحلیل تکنیکال کلاسیک، پرایس اکشن و یا کار با ابزارهای متعدد فیبوناچی به خوبی آموخته شود.

به عنوان مثال فردی را تصور کنید که هنوز نمی‌تواند به درستی روندها را تشخیص دهد و نشانه‌های زودهنگام و قطعی تغییر روند را تشخیص دهد، در این شرایط این فرد چگونه می‌تواند در روش نئوویو موفق عمل کند؟ روش الیوت و نئوویو بر پایه روندشناسی بنا شده‌اند پس اگر شخص در شناخت روندها و شناخت گامهای روند و محل تغییر روندها ضعیف عمل کند قطعاً در روش نئوویو نیز ضعیف عمل خواهد کرد و به سودآوری نخواهد رسید.

یا شخصی را تصور کنید که نمی‌تواند به خوبی با ابزارهای فیبوناچی به شکل اصولی و صحیح کار کند، در این شرایط چگونه می‌تواند روش نئوویو را به خوبی یاد بگیرد وقتی این روش پر است از نسبت‌های فیبوناچی. پس بسیار حائز اهمیت است که قبل از یادگیری نئوویو روشهای پایه‌ای به شکل اصولی آموخته شود تا روش نئوویو به خوبی بتواند مسیر بهتر شدن و حرفه‌ای شدن را برای کاربر هموار کند. در غیر اینصورت کاربر گمان می‌کند که روش نئوویو نیز روش کارا و مفیدی نیست و نمی‌تواند منجر به سودآوری پایدار شود.

یادگیری مراحل تحلیل تکنیکال به ترتیب صحیح
یادگیری مراحل تحلیل تکنیکال به ترتیب صحیح

در سوی دیگری افرادی قرار دارند که روشهای پایه‌ای را نیز گذرانده‌اند اما به شکل ناقص! اگر همین الان نام یکی از روش‌های پایه‌ای را در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید صدها منبع رایگان و غیررایگان خواهید دید با ادعاهای بزرگ! افراد زیادی وجود دارند که عمر آنها در بازارهای مالی هنوز به ۲ سال نرسیده است اما خود را حرفه‌ایِ بازار بورس یا ارز معرفی می‌کنند و به راحتی بر اساس متدهای بازاریابی و تبلیغات فراوان پکیجی که حتی خودشان نیز نمی‌توانند با آموزه‌های آن کسب درآمد کنند را به شما می‌فروشند!

نتیجه چه خواهد بود؟ کاربر به خیال آنکه روش مدنظر را به درستی آموخته است اما آن روش نمی‌تواند او را به درآمد برساند، به سراغ روشهای تکمیلی و تخصصی مانند نئوویو خواهد رفت اما موفق به کسب درآمد با این روش نیز نخواهد شد و نئوویو را ناکارآمد خواهد دید!

پس ضروری است که یک تحلیلگر ابتدا روشهای پایه‌ای مانند تحلیل تکنیکال کلاسیک و ابزارهای فیبوناچی را به خوبی بیاموزد و با آنها به درآمد نسبی برسد و بعد برای افزایش درآمد، گسترده‌تر کردن دانش خود و رفع نواقص روشهای پایه‌ای و به طور کلی برای افزایش معاملات برنده خود (Win Rate) به سراغ روش تکمیلی‌ای مانند نئوویو بیاید. اگر مراحل یادگیری تحلیل تکنیکال به درستی طی شود، نئوویو حتماً به یک روش سودآور برای تحلیلگر تبدیل خواهد شد.

در واقع روش نئوویو کمک خواهد کرد که یک تحلیلگر به مرحله جدیدی از دنیای تحلیلگری وارد شود و چارت را با دقت و از زوایای بیشتری ببیند که منجر به کاهش ریسک و افزایش درآمد خواهد شد اما مستقیماُ نمی‌توان به سراغ این روش آمد و از روشهای پایه‌ای گذر کرد. روش نئوویو یک روش تخصصی است که در مراحل پایانی کسب دانش در حوزه تحلیل تکنیکال باید آن را آموخت. همانطور که یک پزشک متخصص نمی‌تواند بدون گذراندن دوره دانشگاه و دکترای عمومی به سراغ تخصص مدنظر خود برود، یک تکنیکالیست نیز نباید بدون دانش کافی به سراغ روش نئوویو بیاید.

تسلط کامل به روش نئوویو و کسب تجربه :

موضوع دیگری که باید در مورد این سوال که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر مورد بررسی قرار گیرد این مساله است که یک تحلیلگر نئوویو به چه میزان به قوانین نئوویو مسلط شده است و چقدر در کار با این روش کسب تجربه کرده است. افراد بسیاری با توقعات واهی به سراغ این روش می‌آیند و به خیال این که می‌توانند یک ماهه به این روش مسلط شوند و با آن به درآمدزایی برسند مطالعه این روش را شروع می‌کنند اما طولی نمی‌کشد که متوجه خواهند شد این روش بزرگتر از آن است که بشود یک ماهه به آن مسلط شد و آن را رها می‌کنند و شروع می‌کنند به زیر سوال بردن این روش!

به عنوان مثال آموزشی که این انستیتو در سال ۲۰۱۵ ارائه کرده است بیش از ۴۸ ساعت زمان دارد و هر ویدیو از این آموزش حاوی نکات فراوانی است و فقط یک بار مشاهده همه مطالب به تنهایی بیش از یک ماه زمان نیاز دارد چه برسد به این که دانشجو بخواهد به رفع اشکال و تمرین بپردازد و یا ویدیوها را دوباره مرور کند. در واقع حداقل زمانی که برای یادگیری نئوویو تخمین زده‌ایم برابر با 6 ماه می‌باشد. آن هم در صورتی که دانشجو بی‌وقفه و با پشتکار مناسب مطالب را دنبال کند و بعد در تالار پشتیبانی به رفع اشکال و ارائه تحلیل بپردازد.

پس عجله زیاد برای یادگیری و نداشتن صبر و حوصله و پشتکار فراوان می‌تواند یک فرد را به این نتیجه برساند که نئوویو روش سنگینی است و پیچیدگی زیادی دارد و نمی‌تواند او را به سود برساند! حال آنکه اگر در فرایند یادگیری صبر و حوصله به خرج داده شود و دانشجو به شکل مرتب به تمرین و تکرار بپردازد و در این حوزه کسب تجربه کند قطعاً به جایی خواهد رسید که کاملاً به روش نئوویو مسلط خواهد شد و پس از آن اغلب اوقات می‌تواند چارتهای قیمت را خیلی خوب بخواند و مسیر بعدی قیمت را با تلرانس کم تشخیص دهد و در نتیجه می‌تواند بر اساس آن تریدهای کم ریسک و پربازده داشته باشد.

حرفه‌ای شدن در روش نئوویو لازمه سودآور شدن این روش
حرفه‌ای شدن در روش نئوویو لازمه سودآور شدن این روش

بنابراین اگر بار دیگر سوال شود که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر؟ پاسخ این است که این روش سودآور خواهد بود اگر به درستی و به شکل کامل آموخته شود و به اندازه کافی در آن تجربه کسب شده باشد.

گذاشتن زمان و حوصله کافی در تحلیل به روش نئوویو :

یکی دیگر از مشکلاتی که همه تحلیلگران و من جمله تحلیلگران روش نئوویو را تهدید می‌کند این است که پس از مدتی که در یک روش به سود می‌رسند این احساس را خواهند داشت که کاملاً به روش خود مسلط شده‌اند و خیلی سریع می‌توانند تحلیل خود را پیش ببرند، در نتیجه از حساسیت خود در تحلیل کم می‌کنند و این موضوع منجر به بروز خطاها و اشتباهات فراوان در تحلیل می‌شود. خصوصاً در روش نئوویو بسیار مهم است که تحلیلگر به شکلی کامل و متمرکز تحلیل خود را پیش ببرد و همه قوانین را به خوبی بررسی کند تا تمام سناریوهای ممکن در تحلیل را شناسایی کند و در نهایت با فیلتر قوانین، بتواند محتمل‌ترین سناریو را پیدا کند. در غیر این صورت نتیجه چیزی جز زیان نخواهد بود.

در میان دانشجویان این انستیتو این شرایط چندین بار مشاهده شده است که دانشجو پس از مدتی که از فعالیت و کسب سودش در این روش می‌گذرد دیگر آنطور که باید برای تحلیل خود زمان نمی‌گذارد و متاسفانه برایند معاملات او با زیان همراه خواهد شد. پس ضروری است که برای بالا نگه داشتن بازدهی روش نئوویو و حتی روشهای دیگر همواره با تمرکز کامل و به شکلی کامل تحلیل انجام شود.

سرسری پنداشتن قوانین نئوویو یا هر روش تحلیلی دیگر می‌تواند ریسک تحلیل و احتمال باطل شدن آن را به شدت زیاد کند خصوصاً اگر با روشی تحلیل انجام شود که از قوانین بسیار زیادی تشکیل شده است. پس برای این که یک معامله‌گر همواره در مدار سودسازی قرار داشته باشد ضروری است که اولاً قوانین را مدام مرور کند تا مبادا چیزی را فراموش کند و ثانیاً در تحلیل خود دقت کافی به خرج دهد و تا جای ممکن شرایط مختلف را در نظر بگیرد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر؟ می‌توان گفت که بله روش نئوویو سودآور است به شرطی که تحلیلگر نئوویو با دقت کامل و با آگاهی کامل از تمام قوانین تحلیل خود را انجام دهد. در این شرایط در اغلب اوقات مسیر قیمت به درستی تشخیص داده خواهد شد و اصطلاحاً درصد معاملات برنده (Win Rate) افزایش خواهد یافت که منجر به سودآوری روش نئوویو خواهد شد چرا که در سوی دیگر، معاملات روش نئوویو اغلب با ریسک به پاداش بالا نیز همراه هستند که در تکمیل درصد معاملات برنده‌ی بالا، کاملاً منجر به سودآوری بالا در معامله‌گری می‌شود.

ضرورت مدیریت سرمایه :

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی که باید در پاسخ به این سوال که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر مورد بررسی قرار گیرد موضوع مدیریت سرمایه است. برای افرادی که سالهاست در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند کاملاً واضح است که بدون رعایت اصول مدیریت سرمایه و اصول معامله‌گری هیچگاه نمی‌توان در بازارهای مالی به موفقیت رسید حتی اگر به سلاح نئوویو مجهز باشید! درست است که گفتیم نئوویو برای افزایش بهره‌وری در بازارهای مالی بسیار مفید است اما این بدان معنا نیست که با روش نئوویو هیچگاه تحلیل غلط و معامله زیان‌ده رخ نمی‌دهد. روش نئوویو می‌تواند درصد معاملات برنده را افزایش دهد اما هیچگاه نباید انتظار بی‌نقص بودن از یک روش داشته باشیم.

بنابراین رعایت اصول مدیریت سرمایه بسیار حائز اهمیت است. شاید عجیب به نظر برسد اما موضوع مدیریت سرمایه حتی زمانی که معامله‌گر تعداد زیادی معاملات برنده و پشت سر هم داشته باشد اهمیت دوچندان پیدا می‌کند چرا که درست در همین شرایط است که معامله‌گر دچار غرور کاذب می‌شود و اصول مدیریت سرمایه را زیر پا می‌گذارد و با بالابردن حجم معامله به شکل افراطی و خارج از اصول، دارایی خود را به باد می‌دهد چرا که وقتی معامله‌گر دچار غرور کاذب شود همزمان احتمال بروز خطا و باطل شدن تحلیل نیز به شدت افزایش پیدا می‌کند.

متاسفانه این احساس غرور در معامله‌گران به روش نئوویو بسیار بیشتر دیده می‌شود چرا که نئوویو با win rate بالای خود خیلی سریع می‌تواند حس یک ابر قهرمان بازارهای مالی را به معامله‌گر بدهد و معامله‌گر قصد خواهد کرد که راه صدساله را یک شبه طی کند اما خبر ندارد که دارد برای نابودی خود برنامه‌ریزی می‌کند! قضیه زمانی بدتر می‌شود که معامله‌گر نئوویو از دوره پرشکوه خود وارد دوره ضررهای متوالی شود که یک موضوع اثبات شده در اصول مدیریت سرمایه می‌باشد. در این زمان اگر معامله‌گر اصول مدیریت سرمایه را به خوبی رعایت نکند حساب خود را تا مرز نابودی پیش خواهد برد و در آخر روش نئوویو مقصر ماجرا خواهد شد!

مدیریت سرمایه یک امر حیاتی برای اینکه در پاسخ به سوال آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر بگوئیم بله سودآور است
مدیریت سرمایه یک امر حیاتی برای سودآور شدن روش نئوویو

در حالی که اگر اصول مدیریت سرمایه به خوبی رعایت شود، دوره ضررهای متوالی که برای هر معامله‌گری می‌تواند رخ دهد سپری خواهد شد و مجدداً تحلیل‌های موفق از راه خواهند رسید و از آنجا که اغلب معاملات به روش نئوویو از ریسک به پاداش یا شاخص Payoff Ratio مناسب برخوردار هستند، زیانها به راحتی جبران می‌شوند و معامله‌گر همواره می‌تواند حساب خود را رشد دهد.

پس اگر اصول مدیریت سرمایه توسط معامله‌گر رعایت شود قطعاً این روش می‌تواند به شکلی عالی به معامله‌گر کمک کند که حساب خود را رشد دهد و باز اگر از من بپرسید که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر قطعاً خواهم گفت که بله سودآور است اما برای کسی که اصول مدیریت سرمایه را رعایت کند.

ضرورت رعایت اصول معامله‌گری :

همانطور که می‌دانید معامله‌گری از یک سری قوائد ثابت تشکیل می‌شود که عبارتند از تشخیص نقطه ورود به معامله به صورت صحیح، تعیین حدسود و حدضرر به صورت صحیح، تعیین شرایط تائید معامله و مدیریت معامله و تعیین حجم معامله بر اساس اصول مدیریت سرمایه. هرکدام از این موارد در تعیین سودآوری یا زیان‌ده بودن یک روش بسیار موثر هستند.

هرچقدر که یک تحلیلگر در تحلیل خود موفق عمل کند اما در تشخیص نقطه ورود به درستی عمل نکند و یا در ورود به معامله پیش‌دستی کند و یا وقتی معامله در زمان و قیمت درست از دست رفته باشد اقدام به معامله کند نتیجه برابر خواهد شد با کاهش سود و یا زیان در معامله.

همچنین اگر حدضرر معامله به درستی تعیین نشود، قطعاً با گشت و گذارهای منفی که قیمت می‌تواند پس از ورود به معامله داشته باشد حدضرر معامله فعال می‌شود و بعد احتمال این که قیمت در مسیر پیش‌بینی شده حرکت کند زیاد خواهد بود. در این شرایط حس سرخوردگی و زده شدن از روش نئوویو به تحلیلگر دست خواهد داد و احساس می‌کند نئوویو فقط برای تحلیل خوب است نه معامله! حال آنکه اشتباه اصلی در تعیین حدضرر به شکل غیراصولی بوده است.

از طرف دیگر تعیین حدسود به صورت صحیح و مدیریت معامله به شکل فعال نیز نقش بسیار پررنگی در سودآوری یک روش دارد. تصور کنید تحلیلگر نئوویو تحلیلی دارد که بر اساس آن تشخیص داده است که قیمت یک سهم می‌تواند ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کند و قیمت نیز طبق انتظار او شروع به افزایش یافتن می‌کند و تحلیلگر نیز به موقع اقدام به ورود کرده است و حد ضرر مناسبی نیز انتخاب کرده است. پس از آن موج صعودی قیمت وقتی که به میزان ۱۵۰ درصد وارد سود می‌شود به پایان می‌رسد و تحلیلگر همچنان منتظر است که حدسود تحلیل او رویت شود در حالی که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. در این شرایط اگر مدیریت معامله به شکل فعال انجام نشود و اقدامات لازم جهت حفاظت از سود صورت نگیرد نتیجه چیزی جز کاهش سود و حتی از بین رفتن کامل سود نخواهد بود.

این موضوع اگر بارها و بارها تکرار شود می‌تواند یک تحلیلگر را به این نتیجه برساند که روش نئوویو نمی‌تواند جوابگوی نیاز او باشد و نمی‌تواند اهداف قیمت را به درستی به او نشان دهد! در حالی که اگر مدیریت معامله و اقدامات لازم به درستی صورت بگیرد در اکثر مواقع می‌توان با سودهای بزرگ از معاملات خارج شد حتی اگر هدف تحلیل دیده نشده باشد.

این شرایط برای تحلیل‌های ارائه شده در سایت ایران نئوویو نیز چندین بار اتفاق افتاده است و در کمال تعجب مشاهده می‌کنیم که افراد زیادی موفق نشده‌اند سود بزرگی که ایجاد شده است را حفظ کنند و پس از نزولی شدن روند قیمت نیز منتظر رویت اهداف تحلیل مانده‌اند! این موضوع نشان دهنده ضعف در رعایت اصول معامله‌گری است. اهدافی که در تحلیل‌ها مشخص می‌شوند وحی نازل نیستند و به صورت فرضی در نظر گرفته می‌شوند. وقتی یک معامله وارد سود می‌شود همواره باید از سود محافظت کرد تا زمانی که قیمت به هدف تحلیل برسد. چه بسا که اگر هدف تحلیل به هزارات دلیل رویت نشود حفاظت به عمل آمده از سود باعث خواهد شد که معامله با سود بسته شود و آن معامله در دسته معاملات برنده قرار خواهد گرفت.

در تمام روشهای تحلیلی و خصوصاً روش نئوویو باید در نظر داشت که قیمت می‌تواند گشت و گذار مطلوب (ورود قیمت به محدوده سود) داشته باشد اما حدسود مدنظر را تاچ نکند، در این شرایط ضرورت مدیریت معامله به صورت فعال و حفاظت از سود بسیار بالا می‌رود و در صورتی که این اصول رعایت نشود باعث می‌شود که تحلیلگر زیر سوال برود و یا روش نئوویو ناکارآمد دیده شود! حال آنکه مساله اصلی رعایت نکردن اصول مدیریت معامله بوده است.

از جمله موارد دیگر که در زمینه رعایت اصول معامله‌گری مهم است، موضوع تائید ساختار موج‌شماری توسط حرکات بعدی قیمت است که می‌تواند در فرایند مدیریت معامله بسیار مفید باشد. هر الگویی که در روش نئوویو شمارش می‌شود یک شرایط خاص برای تائید دارد، حال اگر معامله‌گر بر اساس الگوی تشخیص داده شده معامله‌ای باز کند و بعد از آن مشاهده کند که شرایط تائید الگو اتفاق نیفتاده است، مسلماً باید متوجه غلط بودن تحلیل خود بشود و باید بلافاصله معامله خود را با سود اندک یا به صورت سربه‌سر ببندد اما اگر معامله‌گر به این شرایط به اندازه کافی دقت نکند طبیعی است که معامله با زیان همراه خواهد شد.

ضرورت رعایت اصول معامله‌گری برای موفقیت در روش نئوویو
ضرورت رعایت اصول معامله‌گری برای موفقیت در روش نئوویو

پس اگر همچنان می‌پرسید که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر، پاسخ این است که بله قطعاً روش نئوویو سودآور است به شرطی که مدیریت معامله و رعایت اصول معامله‌گری فراموش نشود.

درصد معاملات برنده (Win Rate) و شاخص Payoff Ratio در روش نئوویو :

بر اساس اصول مدیریت سرمایه، از جمله موضوعاتی که می‌توانند سودآور بودن یا نبودن یک روش را تعیین کنند عبارتند از: درصد معاملات برنده (Win Rate)، میزان ریسک به پاداش متغیر (Payoff Ratio)، شاخص سودآوری (Profit Factor)، شاخص امید معامله‌گری (Trading Expectancy) و شاخص احتمال نابودی کل حساب (Risk of Ruin Probability).

در بین این موارد دو مولفه‌ی درصد معاملات برنده و میزان ریسک به پاداش متغیر بسیار تعیین کننده خواهند بود، خصوصاً اگر در کنار آنها اصول معامله‌گری به درستی رعایت شود سایر شاخص‌های ذکر شده نیز در سطح مطلوب قرار می‌گیرند و موجب خواهند شد که تحلیلگر نئوویو همواره بر مدار سودآوری قرار بگیرد. بنابراین در این مجال، اندکی به دو مولفه اول می‌پردازیم و از بررسی مولفه‌های دیگر خودداری می‌کنیم تا از طولانی شدن مبحث جلوگیری شود.

درصد معاملات برنده یا Win Rate برابر است با تعداد معاملات برنده تقسیم بر تعداد کل معاملات، ضربدر ۱۰۰. به عبارت دیگر هرچه تعداد معاملات موفق یک روش بیشتر باشد آن روش از Win Rate بالاتری برخوردار است. روش نئوویو در عمل باعث بالاتر رفتن این شاخص خواهد شد چرا که بر اساس آن تحلیلگر می‌تواند یک چارت را در تمامی ابعاد بررسی کند که عبارتند از : بعد الگویی، بعد قیمت، بعد زمان، مومنتوم و حجم معاملات.

وقتی تحلیل در تمامی ابعاد چارت صورت گیرد طبیعی است که ریسک تحلیل به شدت کم می‌شود و امکان پیش‌بینی حرکات بعدی قیمت فراهم می‌شود و در نتیجه آن درصد معاملات برنده افزایش پیدا می‌کند. این موضوع با بررسی تحلیل‌های ارائه شده در سایت در طول ۷ سال گذشته نیز کاملاً هویدا است.

بر اساس بررسی‌های انجام شده و به صورت تجربی درصد معاملات برنده روش نئوویو بین ۶۰ تا ۸۰ درصد در هر دوره معاملاتی تغییر می‌کند و اغلب این نسبت بالاتر از ۶۰ درصد می‌باشد خصوصاً اگر موارد گفته شده در بندهای قبل رعایت شود و تحلیل نئوویوی با دقت کامل انجام شود می‌توان میزان معاملات برنده را در سطح بالاتری قرار داد.

البته شرایط بازار نیز در افزایش درصد معاملات برنده بسیار موثر است. بر اساس آموزه‌های روش نئوویو هر بازار سه فاز کاملاً قابل پیش‌بینی، فاز نسبتاً قابل پیش‌بینی و فاز پرخطا از نظر پیش‌بینی را طی می‌کند و همواره بین این فازها در حال گذر می‌باشد. اگر فاز سوم را کاملاً غیرقابل پیش‌بینی در نظر بگیریم می‌توان گفت که اگر تحلیل‌گر نئوویو دارای مهارت کافی و تجربه کافی باشد می‌تواند در دو فاز دیگر بازار جهت بعدی قیمت را به شکل مناسب پیش‌بینی کند. به عبارت دیگر بازار اجازه خواهد داد که بر اساس ساختارهای نئوویوی در ۶۶ درصد مواقع آن را به خوبی پیش‌بینی کنیم. ضمن این که با کسب تجربه نیز این امکان وجود خواهد داشت که در برخی موارد حتی قیمت را در فاز پرخطا از نظر پیش‌بینی نیز رهگیری کنیم.

بنابراین پرواضح است که حتی اگر کمترین میزان از درصد معاملات برنده (۶۰ دصد) را در محاسبات مدیریت سرمایه در نظر بگیریم تا منطبق با شرایط فازهای مختلف بازار باشد، قطعاً نئوویو یک روش مفید و کارا خواهد بود و می‌تواند تحلیلگر را به سود پایدار برساند.

توجه کنید که مکمل شاخصه درصد معاملات برنده، میزان ریسک به پاداش متغیر یا Payoff Ratio است. این نسبت به نوعی همان نسبت ریسک به پاداش است که از تقسیم مقدار سود یک معامله بر مقدار ضرر معامله بدست می‌آید اما اگر معامله‌گر از یک حدسود و حدضرر ثابت در معاملات خود استفاه نکند و در هر معامله قیمت حدسود و حدضرر را بر اساس شرایط چارت تعیین کند، نیاز است که نسبتی را برای بیان میزان ریسک به پاداش کل روش در نظر بگیریم که بیانگر میانگین تمام ریسک به پاداش‌های معاملات در یک دوره معاملاتی باشد. در این حالت شاخص ریسک به پاداش متغیر یا Payoff Ratio بررسی می‌شود که از تقسیم میانگین سود‌های بدست آمده در یک دوره معاملاتی بر میانگین ضررهای ایجاد شده بدست می‌آید.

حال وضعیت این شاخص در روش نئوویو چگونه است؟ از مزیت‌های بزرگ روش نئوویو این است که این روش مانند یک نقشه راه عمل می‌کند و به تحلیلگر کمک می‌کند که مسیر قیمت را به شکل حدودی تخمین بزند و در نتیجه آن در اغلب اوقات حدسودهایی بسیار بزرگتر از میزان حدضرر در معاملات بدست خواهد آمد. در این شرایط اگر معامله‌گر نئوویو اصول مدیریت معامله را به درستی انجام دهد طبیعی است که مجموع سودهای بدست آمده او از مجموع ضررهای ایجاد شده خیلی بشتر خواهد شد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده به طور میانگین نسبت ریسک به پاداش متغیر در روش نئوویو در اکثر دوره‌های معاملاتی بزرگتر از عدد ۳ است و گاهی این نسبت حتی به ۱۵ یا بیشتر نیز خواهد رسید! به عنوان مثال در دوره‌های رونق بازار بورس مشاهده کرده‌اید که بسیاری از تحلیل‌های ارائه شده در سایت با حدضرر نهایتاً ۲۰ درصدی دارای حدسودی ۳۰۰ درصدی یا بالاتر بوده‌اند. در دوره‌های رکود نیز این نسبت اغلب بزرگتر از ۳ می‌باشد.

پس به طور میانگین می‌توان نسبت ریسک به پاداش متغییر را یک عدد بین ۳ تا ۱۵ در نظر گرفت. اما حتی اگر کمترین عدد را برای روش نئوویو در نظر بگیرید براساس جدول زیر که از محاسبات مدیریت سرمایه بدست آمده است، حتی اگر معامله‌گر در ۲۵ درصد معاملاتش به درستی عمل کرده باشد در نقطه سر‌به‌سر قرار خواهد گرفت. یعنی کمترین میزان درصد معاملات برنده معامله‌گر برای سر‌به‌سر شدن برابر با ۲۵ درصد می‌باشد.

کمترین میزان درصد معاملات برنده بر اساس نسبت ریسک به پاداش جهت سربه‌سر شدن
کمترین میزان درصد معاملات برنده بر اساس نسبت ریسک به پاداش

اما کمی قبل‌تر توضیح دادیم که یک تحلیلگر نئوویو اگر به این روش به طور کامل مسلط باشد و برای تحلیل خود زمان و دقت کافی را اختصاص دهد و اصول معامله‌گری را نیز به خوبی رعایت کند قطعاً درصد معاملات برنده او بسیار بیشتر از این میزان است و حداقل می‌تواند درصد معاملات برنده ۶۰ درصدی داشته باشد. در این شرایط فکر می‌کنید نمودار حساب یک معامله‌گر به روش نئوویو چگونه رشد خواهد کرد؟؟ از طرفی معامله‌گری به روش نئوویو این فرصت را ایجاد خواهد کرد که در بعضی معاملات، ریسک به پاداش‌های بسیار بزرگتر نیز وجود داشته باشد که می‌تواند زیان چندین معامله منفی را پوشش دهد و در نهایت باعث ایجاد سودآوری قطعی با این روش خواهد شد.

نتیجه‌گیری :

در این مقاله الزامات مورد نیاز جهت سودآوری با روش نئوویو را به شکل فنی بررسی کردیم تا در آخر بتوانید به طور واضح به پاسخ این سوال که آیا روش نئوویو سودآور است یا خیر دست پیدا کنید. قطعاً اگر یک تحلیلگر نئوویو شرایط گفته شده را رعایت کند همیشه در مسیر سودآوری حرکت خواهد کرد. سودآوری این روش با توجه به این که تحلیلگر را به اشراف قوی‌ نسبت به چارت می‌رساند و کمک می‌کند که حرکات بعدی قیمت را در اکثر مواقع به درستی پیش‌بینی کند بسیار بالاست. همچنین با توجه به این که درصد معاملات برنده و میزان ریسک به پاداش این روش در سطحی بسیار مطلوب قرار دارد بدون شک می‌تواند یک روش کاملاً سودآور و مفید باشد.

آنچه که در این مقاله گفته شد حاصل سالها تلاش در عرصه نئوویو است و بدون هیچگونه تعصب و بزرگنمایی گفته شده است و امیداوریم مفید واقع شود.

اطلاع از
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
اسماعیل

سلام خدمت استاد عزیز و ارجمند جناب آقای رحیمی مقاله بسیار جامع و مفیدی بود، بسیار متشکرم. شخصا چندین سال است که شما را دنبال می‌کنم و سودآوری نئوویو را به چشم دیده ام. به لطف خدا و راهنمایی ها و تحلیل های شما دو سال پیش توانستم خانه ای که سالها پیش از دست دادم را دوباره بخرم و این را مدیون شما هستیم. الان هم همیشه سایت و کانال تلگرام شما را بررسی می کنم تا طبق تحلیل های شما پیش بروم. البته نئوویو را از شما یاد گرفته ام و خودم هم بررسی می کنم اما تحلیل…  ادامه نوشته »

مشاهده دیگر مطالب

See other content