نرم افزار مفیدتریدر | دانلود متاتریدر 5 برای بورس ایران به همراه راهنما

به همراه نقد و بررسی نرم افزار متاتریدر

5.4k
بازدید

وقتی به یک تحلیل گر بگویید که چند نرم افزار تحلیل تکنیکال و ترید را نام ببرد بدون شک اولین نرم افزاری که نام خواهد برد نرم افزار متاتریدر است. این نرم افزار سالهای زیادی است که عضو ثابتی از پلتفرم های ارائه شده توسط بسیاری از کارگزاران یا بروکرهای دنیا می باشد و می توان گفت که جزو اولین نرم افزارهایی می باشد که در زمینه تحلیل تکنیکال و ترید ایجاد شده است. در این پست قصد داریم تا به معرفی نرم افزار متاتریدر و نسخه بومی آن یعنی نرم افزار مفیدتریدر برای شما همراهان عزیز انستیتو ایران نئوویو بپردازیم. با ما همراه باشید.

نرم افزار متاتریدر

معرفی نرم افزار متاتریدر :

نرم افزار متاتریدر یک پلتفرم یا ترمینال معامله برای بازارهای مالی است و همچنین می توان آن را یک نرم افزار تحلیل تکنیکال سطح متوسط نیز به حساب آورد که توسط شرکت MetaQuotes در سال 2005 منتشر شد. سهولت کار با نرم افزار و در عین حال انعطلاف پذیری بالای آن به واسطه محیط برنامه نویسی به زبان MQL یا MetaQuotes Language که در نوع خود بی نظیر می باشد سبب موفقیت و ماندگاری طولانی مدت این نرم افزار در میان انبوه نرم افزارهای معاملاتی و تحلیل تکنیکی است که به فراموشی سپرده شده اند.

در واقع محیط برنامه نویسی این نرم افزار علت اصلی محبوبیت آن در این سالها بوده است چرا که به کاربران اجازه می دهد که ربات های دلخواه خود از جمله اندیکاتورها یا اسکریپت و یا اکسپرت ها را ایحاد کنند که باعث سهولت در انجام برخی محاسبات یا انجام معاملات در شرایطی خاص خواهند شد. قابل ذکر است که متاتریدر در حال حاضر دو نسخه 4 و 5 دارد که نسخه 4 آن به سرعت به محبوبیت بالایی رسید اما پلتفرم کدنویسی این نسخه در زمینه شی گرایی ضعیف بود و همین موضوع باعث شد که سازنده نرم افزار مدتی بعد نسخه 5 را ارائه کند که به نوعی می توان گفت این نسخه کار را در زمینه کدنویسی شی گرا تمام کرده است و در نتیجه با ترمینال برنامه نویسی آن می توان هر نوع اندیکاتور یا اسکریپت یا اکسپرتی که دلخواه کاربر باشد را ایجاد کرد.

البته ارائه نسخه 5 نرم افزار باعث نشد که نسخه 4 نرم افزار کنار گذاشته شود چرا که فاصله ارائه نسخه 5 متاتریدر نسبت به زمان ارائه نسخه 4 کمی زیاد بود و همچنین فرمت ربات هایی که برای متاتریدر 4 نوشته شده است با متاتریدر 5 متفاوت است و همین موضوع باعث شد که کاربران زیادی تمایل به تطبیق کدهای خود با متاتریدر 5 نداشته باشند. در واقع در سالهای فعالیت متاتریدر 4 میلیون ها اندیکاتور و اکسپرت و اسکریپت برای آن نوشته شد که به دلیل فرمت متفاوت کدنویسی آنها نسبت به کدنویسی در متاتریدر 5 کاربران مبندی و آماتور قادر نبودند که به راحتی ربات های خود را به نسخه 5 تغییر دهند، در نتیجه به کار با متاتریدر 4 ادامه دادند و شرکت سازنده نیز تا کنون مجبور شده است که به پشتیبانی خود از متاتریدر 4 ادامه دهد. شایان ذکر است که نسخه 3 این نرم افزار نیز کمی بعد از ارائه نسخه 4 آن منسوخ شد و دیگر از سمت شرکت سازنده پشتیبانی نمی شود.

سازنده نرم افزار مفیدتریدر یا متاتریدر:

توسعه‌گر این نرم‌افزار شرکت MetaQuotes Software است، MetaQuotes در سال 2000 در جمهوری تاتارستان تأسیس شد که یکی از ایالات روسیه می باشد. بخش فروش و بازاریابی شرکت در یک منطقه دریایی متعلق به قبرس و بخش تولید و پشتیبانی فنی در شهر کازان (تاتارستان) واقع شده‌است. متاکوتز همچنین دفاتری در ترکیه، استرالیا، چین و سنگاپور دارد.

این شرکت اولین نرم افزار خود به نام FX Charts را که مختص معامله در بازار فارکس بود در سال 2000 منتشر کرد و یک سال بعد نرم افزار دیگری به نام Meta Quotes را منتشر کرد که علاوه بر پشتیبانی از بازار فارکس قابلیت معامله در بازار CFD را هم داشت و از آن مهم تر قابلیت کدنویسی به زبان MQL را هم برای اولین بار در این نرم افزار رونمایی کرد. در سال 2002 نیز این شرکت اولین نرم افزار از سری نرم افزارهای متاتریدر را تحت عنوان متاتریدر 3 منتشر کرد که قابلیت معامله در بازار آتی را هم فراهم می کرد و زبان برنامه نویسی آن نیز به MQL2 ارتقاء یافته بود. در نهایت در سال 2005 نیز این شرکت متاتریدر 4 را رونمایی کرد که قابلیت های فراوانی به آن افزوه بود و به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد و چند سال بعد نیز متاتریدر 5 را منتشر کرد که نسخه کامل تر متاتریدر 4 محسوب می شود و البته زبان برنامه نویسی آن نیز ارتقاء یافته است.

حضور نرم افزار متاتریدر در ایران :

نسخه 4 متاتریدر اولین بار توسط شرکت رسا تحت عنوان رساتدریدر در ایران عرضه شد که توسط آن می توان دیتای تعدیل نشده بورس ایران و برخی چارت های دیگر از بازارهایی مالی ایران را مشاهد کرد اما نسخه 5 متاتریدر توسط کارگزاری مفید از شرکت متاکوتز خریداری شده و به ایرانیان عرضه شد که نام آن نیز توسط این کارگزاری مفیدتریدر قرار گرفت و با این نام به مشتریان این کارگزاری عرضه شد. در واقع نرم افزار مفیدتریدر همان متاتریدر 5 می باشد که صرفاً دیتای تعدیل شده و تعدیل نشده بورس و فرابورس ایران و همچنین دیتای بازار آتی سکه و زعفران و … به آن اضافه شده است.

ارائه دیتای تعدیل شده بورس و فرابورس ایران در پلتفرم متاتریدر 5 باعث شده که نام نرم افزار مفیدتریدر به سرعت بر سر زبانها بیفتد و در رقابت با رساتریدر پیشی بگیرد به شکلی که بسیاری از افراد حتی نام رساتریدر را هم به فراموشی سپردند. همچنین کارگزاری مفید امکانی فراهم کرد که بوسیله ی آن مشتریان این کارگزاری می توانستند یک سری بولتن های هفتگی و روزانه از جمله چشم انداز بازار یا خلاصه بازار امروز را در یک نگاه اجمالی در بستر این نرم افزار دریافت کنند و یا حتی اطلاعیه های سایت کدال و پیغام های ناظر بازار و اطلاعات اقتصادی اختصاصی را نیز در این پلتفرم قابل دریافت کرد که مورد استقبال مشتریان این کارگزاری قرار گرفت.

نرم افزار مفیدتریدر

هرچند که کارگزاری مفید برای مدتی پشتیبانی خود از این نرم افزار را کم کرد و مانند گذشته به وجود این نرم افزار اهمیت نداد اما به نظر می رسد همچنان این نرم افزار باعث می شود که کارگزاری مفید از نگاه کاربران متمایز به نظر برسد و نرم افزار مفیدتریدر مانند برگ برنده ای برای این کارگزاری عمل کند.

تصاویر نرم افزار مفیدتریدر :

در ادامه می توانید تصاویر نرم افزار مفیدتریدر را مشاهده نمایید. قابل ذکر است که برخی از تصاویر مربوط به امکانات نرم افزار در خصوص بازارهای جهانی است.

در ادامه می توانید فایل نصبی نرم افزار مفیدتریدر مخصوص ویندوز را به همراه pdf های راهنمای آن دریافت کنید. این pdf ها شامل راهنمای مفیدتریدر نسخه کامپیوتر و راهنمای مفیدتریدر نسخه موبایل و همچنین راهنمای نحوه سفارش گذاری می شوند.

از طرفی اندیکاتورهای لگاریتمی مفیدتریدر مانند log Scale یا مووینگ اوریج لگاریتمی و همچنین بولینگر باند لگاریتمی نیز در بسته قرار گرفته است تا اگر احیاناً کاربری این اندیکاتورها را نداشت بتواند از آنها استفاده کند. اگر قصد دارید که فقط اندیکاتورها یا فایل راهنمای مورد نیاز خود را دانلود کنید به بخش مشاهده جزئیات بروید و در قسمت پیوست ها فایل مد نظرتان را جداگانه دانلود کنید. لینک دریافت متاتریدر مخصوص اندروید و ios نیز در ادامه درج شده است.

قابل ذکر است که راهنمای نصب نرم افزار نیز اضافه شده است تا اگر احیاناً در نصب این نرم افزار مشکل یا سوالی داشتید بتوانید از این قسمت آن را حل نمایید.

دانلود

با کلیک بر روی دکمه دانلود، نرم افزار به همراه کلیه فایلهای راهنما و اندیکاتورهای پیوست شده دانلود خواهد شد. در صورتی که فقط به یک بخش از فایلها نیاز دارید می توانید با مراجعه به بخش مشاهده جزئیات و بعد مراجعه به بخش پیوست ها در صفحه جدید فایل مد نظر خود را دانلود کنید.

دریافت متاتریدر 5 نسخه اندروید
دریافت متاتریدر 5 نسخه ios

راهنمای نصب

1- ابتدا روی فایل نصبی نرم افزار با فرمت exe دبل کلیک کنید
2- سپس در صفحه ای که باز می شود تیک گزینه Yes, I agree … را بزنید و دکمه Next را بزنید.
3- صبر کنید تا نرم افزار دیتای مورد نیاز خود را از سرور دریافت کرده و نصب کند.
4- پس از پایان نصب دکمه Finish نمایش داده خواهد شد که با کلیک بر روی آن نصب به پایان رسیده و وارد نرم افزار خواهید شد.
5- پس از ورود به نرم افزار پنجره ای برای ایجاد اکانت باز خواهد شد که در ابتدا باید در بخش سرورها سرور مفیدتریدر را انتخاب کرده و بعد دکمه Next را کلیک نمایید.
6- در این مرحله اگر از قبل حساب مفید داشته اید می توانید گزینه اول را انتخاب کنید. اگر قصد ایجاد حساب واقعی دارید گزینه دوم و برای ایجاد حساب دمو گزینه سوم را انتخاب کنید. توجه نمایید که ساخت حساب واقعی باید توسط کارگزار شما انجام شود و معمولاً امکان ایجاد حساب واقعی در این بخش فعال نیست. اگر اولین بار است که می خواهید از مفیدتریدر استفاده کنید گزینه ایجاد حساب دمو را انتخاب کنید و دکمه Next را کلیک نمایید. برای تحلیل حساب دمو کفایت می کند اما برای ترید می توانید از کارگزار خود بخواهید که یک حساب واقعی برای شما ایجاد کند.
7- در پنجره جدید مشخصات خود را جهت ایجاد یک حساب دمو وارد نمایید. در بخش Account Type احتمالا گزینه TSEdemo پیش روی تان خواهد بود که مناسب است. در بخش Deposit نیز یک عدد فرضی به عنوان موجودی حساب وارد کنید. سپس تیک گزینه I Agree … را بزنید و روی دکمه Next کلیک نمایید.
8- در این قسمت یوزرنیم و پسورد حساب دمویی که ایجاد شده است به شما نمایش داده خواهد شد. جهت اطمینان این موارد را در جایی ذخیره کنید چون ممکن است در آینده نیاز شود. سپس پنجره را ببندید.
9- برای فارسی سازی نرم افزار می توانید به منوی View رفته و در گزینه Languages زبان فارسی (Persian) را انتخاب کنید.

پیش نیازها

متاتریدر یک نرم افزار مولتی پلتفرم و سبک می باشد. یعنی روی هر دستگاهی با حداقل قدرت نیز قابل نصب می باشد. در نتیجه می توانید بسته به نیاز خود از بسته های نصبی مخصوص دستگاه خود (کامپیوتر، اندروید، ios) استفاده کنید.

نقد و بررسی

78% امتیاز

امتیاز داده شده به این نرم افزار بر اساس بررسی کامل نرم افزار و در نظر گرفتن تمام جوانب از جمله طراحی نرم افزار، کاربر پسند بودن، امکانات نرم افزار و سرعت عملکرد می باشد. بدیهی است که از بیان موارد جزئی جهت جلوگیری از طولانی شدن مبحث اجتناب شده است.

مزایا

 • اورجینال بودن نرم افزار
 • نصب ساده و راحت
 • مولتی پلتفرم بودن نرم افزار
 • ترمینال کدنویسی برای ایجاد رباتهای دلخواه به زبان MQL
 • نمایش عمق بازار و اردر بوک
 • دریافت دیتای آنلاین بازار بورس و ... با تاریخچه ۱۱ ساله
 • دریافت بولتن های تحلیلی، پیغام های ناظر بازار، سیستم کدال، و …
 • دریافت گزارش های تحلیلی روزانه و هفتگی و ...
 • وجود سیستم بک تست و بهینه سازی استراتژی
 • قابلیت فارسی سازی نرم افزار

معایب

 • امکانات تحلیلی در زمینه موج شماری خوب نیست.
 • قابلیت لگاریتمی کردن چارت بوسیله‌ی خود نرم افزار وجود ندارد.
 • بعضی ابزارهای این نرم افزار انعطاف پذیری خوبی ندارند.
 • ابزارهای تحلیل زمانی در این نرم افزار کامل نیست.
 • عدم وجود سیستم تمرینی یا Training Mode.
 • عدم وجود قابلیت نسبت گیری چارت ها.
 • عدم وجود قابلیت بکاپ گیری از تحلیل ها.

بررسی شاخص ها

 • طراحی 0%
 • کاربر پسند 0%
 • امکانات تحلیلی 0%
 • سرعت عملکرد 0%
اطلاع از
12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
javan

استاد به غیر ار مفیدتریدر و سایت ره آورد آیا جای دیگه ای هست که چارت بورس تهران رو در اختیار قرار بده ؟.ممنونم

javan

بله ،اونجا هم هست اما هم سابقه طولانی نداره و هم بعنوان تجربه خدمتتون عرض کنم که اون چارتها بعضا اشتباهاتی در کندل ها داشتن که بعد از چند روز اصلاح شدن . یعنی حتما با یه مرجع دیگه باید چکشون کنید !!

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط javan
javan

سلام استاد.بنده برای لگاریتمی کردن چارت ، اندیکاتور logscal exe5 رو دانلود کردم . و هم در پوشه Indicators و هم Advisors قرار دادم. اما وقتی توی برنامه اون رو روی چارت میکشم ،هیچ کاری برام انجام نمیده و نمودار رو لگاریتمی نمیکنه.همه مراحل رو درست میرم . میشه راهنماییم کنید؟

Madman

سلام و عرض ادب. من نرم افزار مفید را که می خوام نصب کنم همون اول آدرس سرور، لاگین و پسورد می خواد. به کارگزاری مفید که زنگ می زنم میگه ما دیگه از مفید پشتیبانی نمی کنیم. توی قسمت پرسش و پاسخ سوال مشابه پرسش من هست که در جواب میگه : به احتمال زیاد شما از اینترنت تحت شبکه استفاده می کنید، برای دانلود نرم افزار باید اطلاعات شبکه خود را وارد نمایید. حالا باید به نظرتون چکار کنم ؟ در ضمن من آدرس سرور شبکه ام را می تونم پیدا کنم ولی منظور از لاگین و پسورد…  ادامه نوشته »

Madman

با سلام مجدد خدمت شما. طی تماس با مفید تریدر میگه من دیگه از نرم افزار پشتیبانی نمی کنم. حالا من می تونم متا 5 را نصب کنم و با نصب اندیکاتور انتقال دیتا، دیتا را ذخیره و وارد موتیوویو کنم؟

اسماعیل

سلام
ممنونم از استاد رحیمی عزیز بابت اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می دهید. اندیکاتور مووینگ اوریج لگاریتمی رو نداشتم و خیلی دنبالش گشتم. تشکر

مشاهده دیگر مطالب

See other content