داده های قیمتی برای تحلیل تکنیکال – بخش اول

با کش دیتا آشنا شوید.

سلام دوستان. در این سری مقاله قصد داریم مبحث مهمی را شرح دهیم که سنگ بنای هر نوع روش موج شماری و بطور کلی تحلیل تکنیکال محسوب می شود و آن چیزی نیست جز داده های قیمتی یا دیتا. و همچنین قصد داریم شما را با کش دیتا Cash Data که ویژه‌ی موج شماری می باشد و توسط آقای گلن نیلی به دنیای سرمایه گذاری معرفی شده است آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

بارها پیش آمده که از خودتان سوال کردید تحلیل یا موج شماری را بر روی چه نوع دیتایی انجام دهم که به نتیجه ی صحیح و دلخواه خود دست یابم و از طرفی به راحتی بتوانم از پس تعیین الگوهای صحیح بر آیم؟! اگر شما هم جزء خوانندگانی هستید که این سوال همیشه ذهن شما را مشغول کرده با ما همراه باشید تا به درک صحیحی از این موضوع برسید.

اصولاً سه موضوع اساسی در رابطه با دیتا وجود دارد که هر تحلیل گر تکنیکی باید در ابتدا به آنها بپردازد سپس به ادامه مسیر تحلیل چارت بپردازد. اما این سه موضوع چیست؟

 1. اولین موضوع این است که تحلیل را بر اساس چه نوع دیتایی انجام دهیم؟ دیتای کندلی؟ بار چارت؟ دیتای خطی، کش دیتا (ویژه روش نئوویو)، دیتای نقطه و رقم، دیتای هیکن آشی. کاگی، گن دیتا یا …. ؟
 2. موضوع دوم به مقیاس چارت مرتبط می شود. اساساً دو نوع مقیاس قیمتی برای ترسیم چارت وجود دارد. یکی مقیاس حسابی که در تمام نرم افزارها وجود دارد و دیگری مقیاس لگاریتمی که فقط در برخی نرم افزارها وجود دارد. اما ما تحلیل گران از کدام مقیاس برای تحلیل استفاده کنیم؟
 3. سومین موضوع نوع تعدیل چارت می باشد (این موضوع مختص بازارهای سهام می باشد و بازار ارز از آن مستثنی می باشد). همانطور که مطلع هستید در بازارهای سهام دو نوع گپ غیر طبیعی در چارتها ایجاد می شود. یکی گپ هایی است که بر اثر افزایش سرمایه در چارت ایجاد می شود و دیگری گپ هایی که بر اثر تقسیم سود در مجامع ایجاد می شوند، و از طرفی میدانید که افزایش سرمایه ها خود به چندین مدل تقسیم می شوند که به همین ترتیب چندین نوع تعدیل چارت نیز پدیدار شده است که هرکدام منطق خود را دارد. اما ما به عنوان تحلیل گر کدام یک از انواع تعدیل چارت را برگزینیم؟

اگر به دنبال پاسخ این سه موضوع مهم و پایه ای هستید با ما همراه باشید. ما به آنها پاسخ خواهیم داد.

ابتدا به موضوع اول بپردازیم.

۱- دیتای ما چه نوع دیتایی باشد؟

بدیهی است که نوع دیتا با روش تحلیلی که شما در آن تبحر دارید رابطه مستقیم دارد. تحلیل گری که علاقه مند به روش تحلیلِ نقطه و رقم می باشد مسلماً دیتای مخصوص به این روش را دنبال خواهد کرد. یا تحلیل گران روش های ژاپنی مانند الگوهای کندل استیک یا ایچیموکو گاهی از دیتای کندلی و گاهی از دیتای هیکن آشی بهره خواهند برد. اما در این میان دیتای مورد نیاز برای برخی روش های تحلیلی مانند الیوت و نئوویو به خوبی مشخص نشده است و یا با ابهام رو به رو می باشد. به راستی در کدام دیتا امواج شکل حقیقی و اصلی خود را نمایان می کنند؟

در ابتدا دیتاهایی که مربوط به یک روش خاص می باشد مانند نقطه و رقم یا هیکن آشی را حذف خواهیم کرد اما هنوز هم تعداد زیادی دیتا در دست می باشد که انتخاب را سخت می کند. دیتای خطی، دیتای کندلی و بار دیتا، یا کش دیتا؟

برای پاسخ به این سوال مهم اجازه دهید نگاهی به هر کدام از این دیتاها بیندازیم.

 • دیتای خطی

این دیتا با وصل کردن قیمت کلوز یا بسته شدنِ کندلها یا بارها به هم شکل خواهد گرفت. عده ای بر این باورند که قیمت بسته شدن کندل قیمتی است که معامله گران در نهایت بر سر آن توافق کرده اند، لذا بقیه قیمت ها مهم نیستند و یا از اهمیت کمتری برخوردارند و قیمت کلوز را به عنوان  نماینده بقیه قیمت ها در یک بازه زمانی در نظر می گیرند.

در تصویر زیر نگاهی به این دیتا می اندازیم:

برای مشاهده تصویر در سایز بزرگتر روی آن کلیک کنید.

مقایسه دیتای خطی و کندلی (Candle Data vs. Liner Data)

خط زرد رنگی که روی کندلها ملاحظه می کنید همان دیتای خطی می باشد که همانطور که واضح است از وصل کردن قیمت کلوز کندلها به یکدیگر شکل گرفته است. بر روی چارت نواحی ای شماره گذاری شده که در زیر به آنها می پردازیم:

 1. در ناحیه ۱ همانطور که پیداست شادوی کندل یک کف جدید (با اختلاف یکی دو پیپ) ثبت کرده است در حالی که در دیتای خطی نه تنها چنین کفی وجود ندارد بلکه کفِ موجود در دیتای خطی با کف قبلی فاصله زیادی نیز دارد! این موضوع به راحتی شمارش شمارا دستخوش تغییرات بزرگی خواهد کرد که در نهایت ممکن است به زیان منجر شود.
 2. در شماره ۲ همپوشانی بین امواج وجود دارد که در دیتای خطی این همپوشانی حذف شده است. این موضوع با مساله شماره ۱ که جمع شود فاجعه به بار خواهد آورد. ضمن اینکه همپوشانی موضوع بسیار مهمی است و یکی از عوامل تفکیک کننده یک ساختار ایمپالس از کارکشن محسوب می شود.
 3. در این جایگاه مجدداً وجود همپوشانی در دیتای کندلی و عدم همپوشانی در دیتای خطی وجود دارد.
 4. در شماره ۴ کف قیمتی که در دیتای کندلی وجود دارد در دیتای خطی حذف شده که مجدداً این موضوع نیز می تواند تحلیل گر را به شدت به اشتباه بیندازد.
 5. در شماره ۵ شادویی که در دیتای کندلی وجود دارد دو سقف قبل تر از خود را شکسته در حالی که در دیتای خطی چنین موردی وجود ندارد. توجه شود که چنین حرکاتی در قیمت مناطق ریورسال را به خوبی نشان می دهد، همچنین در روش نئوویو چنین حرکاتی می تواند یک حرکت پساالگویی باشد، حال آنکه چنین موارد مهم و حیاتی در دیتای خطی حذف شده است. چنین ریورسالی در شماره ۱ نیز مشاهده می شد و تغییر روندی که بعد از این پدیده مشاهده می شود کاملاً اهمیت موضوع را میرساند.
 6. در شماره ۶ مجدداً کف قیمتی در دیتای خطی حذف شده است.
 7. در شماره ۷ نیز سقف قیمتی در دیتای خطی حذف شده است.

بنابراین همانطور که مشاهده کردید دیتای خطی در قسمت هایی از چارت خطاهایی را بوجود خواهد آورد که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست. لذا موج شماری بر پایه این دیتا را اصلاً پیشنهاد نمی کنیم.

 • دیتای کندلی و بار دیتا

هر دو نوع دیتا اطلاعات مشابهی را به کاربر منتقل می کنند که عبارتند از قیمت های High، Low، Open، Close . البته مدل اولیه بار دیتا فاقد قیمت open بوده است و در برخی نرم افزاها نیز هنوز موجود است که بعدها این قیمت نیز به آن افزوده شد. اما تفاوت اصلی در این دو دیتا نحوه نمایش این اطلاعات است و همانطور که مطلع هستید خواندن ۴ قیمت ذکر شده از روی دیتای کندلی بخاطر شکل خاص آن به مراتب راحت تر از بار دیتا می باشد. در هر صورت چیزی که در این میان برای ما اهمیت دارد این موضوع است که آیا این دیتاها مناسبِ موج شماری می باشند یا خیر؟

دیتای کندلی و بار دیتا تمام رنج قیمتی ای که در آنها معامله ای صورت گرفته باشد را نشان خواهند داد و از این حیث ایرادی به آنها وارد نیست. اما ایراد کار اینجاست که گاهی مسیر حرکت قیمت لا به لای کندل ها به درستی مشخص نیست، همچنین ترتیب وقوع High و Low کندلها نیز مشخص نمی باشد که مستلزم این است که به تایم پایین تر رجوع کنیم تا از ترتیب وقوع اطمینان حاصل کنیم. این نکته را مد نظر قرار دهید که همیشه ترتیب وقوع High و Low را از رنگ و بادی کندل نمی توان حدس زد. به تصویر زیر دقت کنید:

حرکت قیمت میان کندلها

همانطور که مشاهد می کنید در بسیاری از موارد مسیر حرکت قیمت در میان کندلها واضح است و ما می توانیم حدس های خوبی برای ترتیب دیده شدن High و Low کندلها بزنیم. اما همیشه اینطور نیست. در مناطقی از چارت که با علامت سوال مشخص شده است هرگز نمی توانیم با اطمینان بگوییم که High کندل ابتدا دیده شده است یا Low ؟ اینجاست که باید به تایم پایین تر رجوع کنیم تا این مهم مشخص شود. اما راه آسان تری نیز هست که هم وقتمان کمتر تلف شود و هم الگوهای الیوتی و نئوویوی، بهتر خود را نمایان کنند و آن راه استفاده از کش دیتا می باشد که در پاراگراف بعد به آن خواهیم پرداخت.

 • کش دیتا Cash Data (دیتای نئوویو و الیوت)

جناب گلن نیلی ابداع کننده روش نئوویو NEoWave که جزء بزرگان موج شماری و ترید جهان محسوب می شود نوعی دیتا معرفی کرده است که مسیر حرکت قیمت را به خوبی نشان خواهد داد. این دیتا را کش دیتا Cash Data یا دیتای نئوویو NEoWave Data نامگذاری کرده اند. در کش دیتا Cash Data ترتیب وقوع High و Low و بطور کلی مسیر حرکت قیمت همانند حرکت آب در رودخانه به خوبی مشخص می شود. در این دیتا تک موجها به خوبی نمایان شده و به دنبال آن الگوها بسیار سریع به چشم خواهند آمد و باعث صرفه جویی در وقت تحلیل گر خواهد شد.

برای تولید کش دیتا Cash Data به این شکل عمل می شود که به ازای هر کندل دو نقطه سمت چپ و راست کندل قرار می دهیم. که این دو نقطه هم تراز با نقاط High و Low کندل گذاشته می شوند اما به ترتیب وقوع High و Low . یعنی اگر High کندل در طول عمر خود ابتدا رخ داد پس نقطه سمت چپ کنار High قرار می گیرد و اگر Low ابتدا دیده شد پس نقطه سمت چپ کنار Low قرار می گیرد. نقطه سمت راست نیز همیشه برعکس نقطه سمت چپ قرار خواهد گرفت یعنی اگر نقطه سمت چپ کنار High کندل بود نقطه سمت راست اتوماتیک کنار Low قرار خواهد گرفت و برعکس. در نهایت با وصل کردن تمام نقطه ها به یکدیگر، کش دیتا تولید خواهد شد.

این فرآیند بسیار زمانگیر خواهد بود اما خوشبختانه این انستیتو موفق به تولید اندیکاتوری جهت ساخت کش دیتا شده است که می توانید با کلیک بر اینجا آنرا تهیه کنید.

این اندیکاتور برای اولین بار در جهان ارائه شده است. تا کنون نرم افزاری که توانایی تولید کش دیتا به صورت فایلهای ASCII را داشته باشد در هیچ کجا ارائه نشده بود.

این اندیکاتور هم برای نمایش کش دیتا بر روی متاتریدر و هم برای تولید دیتا به سه فرمت Text و Csv و Prn به شما خدمت خواهد کرد که در دو نسخه ex4 و ex5 فراهم شده تا هم دیتای بورس را داشته باشید هم دیتای بازار ارز و بطور کلی هر دیتایی که در متاتریدر ۴ و ۵ دریافت می کنید.

در تصویر زیر نگاهی به کش دیتا و تفاوت آن با دیتای کندلی می اندازیم:

مقایسه دیتای کندلی و کش دیتا (Candle Data vs. Cash Data)

در این تصویر نواحی ای علامت گذاری شده است که به خوبی به تفاوت این دو دیتا پی ببرید.

چنان که پیداست در کش دیتا مسیر حرکت قیمت در نواحی ریورسال به خوبی مشخص شده است. در نیمه های یک الی نزولی رتریس ها علامت گذاری شده تا به وضوح تفاوت آن را در هر دو دیتا مشاهده کنید. همچنین یک ناحیه از چارت که پیچیدگی بالایی دارد درون کادر قرار داده شده تا متوجه شوید که کش دیتا چگونه پیچیدگی این ناحیه را کاهش داده است و مسیر حرکت قیمت را نمایان کرده است. همچنین لیبل گذاری هایی انجام شده تا همپوشانی ها و سقف و کف های هر دو دیتا را با هم مقایسه کنید.

بنابراین به خوبی پیداست که کش دیتا برای موج شماری و حتی تحلیل روندی گزینه ایده آلی است و باعث خواهد شد در تحلیل هایتان گامی بزرگ به جلو بردارید.

در دو بخش بعد به دو موضوع مهم دیگر یعنی مقیاس چارت و انواع روش های تعدیل چارت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بخش دوم مقاله را در این لینک بخوانید.

بخش سوم مقاله را در این لینک بخوانید.

5 1 رای
امتیاز کاربران به این پست
توسط انستیتو ایران نئوویو
خبرنامه انستیتو ایران نئوویو
برای دریافت آخرین اخبار ، بروزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به ایمیل شما تحویل داده خواهد شد، اینجا ثبت نام کنید.
هر زمان بخواهید می توانید اشتراک تان را لغو کنید.
اطلاع از
12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات

Meysam Jahani
Meysam Jahani (@meysam_jahani)
مشترک تالار
10 روز قبل

 ارشیا رحیمی
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت استاد عزیز.
استاد با توجه به اینکه در بازار بورس ایران برخی نمادها پس از بسته شدن بدلایل مختلف برای مدت زیادی معامله نمیشوند آیا تهیه کش دیتا باید برمبنای تقویم باشد یا شمارش کندلی؟ بعنوان مثال برای تهیه کش دیتای ماهانه باید صرفا بر اساس تقویم و با فواصل ۳۰ روزه چارت را تقسیم بندی کنیم یا بر مبنای شمارش کندل حدودا هر ۲۵ کندل را یک دوره در نظر بگیریم؟ کدام یک از این روش ها بهتر است؟

امیر وحدت
امیر وحدت (@amirvahdatkar)
مشترک
4 ماه قبل

با سلام و عرض ادب و احترام
استاد عزیز از آنجایی که کش دیتا بر مبنای ترتیب وقوع قیمت برای هر کندل دو موج ایجاد می کند آیا میبایست در شمارش همه این تک موج ها را مد نظر قرار داد؟ چون در این صورت تعداد تک موج های تولید شده نسبت به دیتای کندلی بیشتر می شود و عملا نحوه شمارش و در نتیجه الگوهای شناسایی شده متفاوت خواهد بود.
با سپاس

علی
علی (@alibahjat74)
مشترک تالار
7 ماه قبل

سلام استاد ایا اندیکاتور قادر به رعایت فواصل زمانی ثابت هست ؟چون با یک درگ ساده همه فواصل در موتیو کوچک و بزرگ می شوند !

hrd
hrd (@hrd)
مشترک تالار
1 سال قبل

سلام خدا قوت
برای خرید اندیکاتور باید ورژن متا تریدرو وارد کنیم
وارد کردن متا تریدر الزامیه
یعنی فقط با متاتریدر کار میکنه؟

محمد
محمد
بیننده
1 سال قبل

سلام. من اموزش نئو رو در خارج از ایران دیده ام. سوالی که برام پیش اومده استفاده از اندیکاتور کش دیتای شماست. آیا در صورت تهیه اندیکاتور، همچنان قوانینی مثل خنثائی و … که در کش دیتای دستی مجبور به اجرا و رعایت انها هستیم، جاری و لازم الرعایه هستند؟
سوال دوم:
اندیکاتور کش دیتا، از کدام یک از روش های استخراج دیتا استفاده می کند؟(hl/2 یا …)

حامد
حامد (@araz)
مشترک
1 سال قبل

سلام و عرض ادب خدمت استاد رحیمی عزیز
استاد اندیکاتور کش دیتا در نرم افزارهای متیو ویو و دینامیک تریدر هم قابل استفاده می باشد یا فقط منحصر به متاتریدر است؟

با تشکر