تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو

بررسی وضعیت بلندمدت و کوتاه مدت شاخص کل

13.6k
بازدید

با نام و یاد خدای مهربان و عرض سلام و ادب خدمت همراهان گرامی انستیتو ایران نئوویو. با تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو در خدمت شما هستیم تا آخرین وضعیت شاخص را از منظر روش نئوویو مورد بررسی قرار دهیم و همچنین بررسی‌ای بر وضعیت بلندمدت این نمودار داشته باشیم.

قبل از تشریح تحلیل جدید شاخص کل نیز این توضیح لازم است که از زمان ورود بازار بورس ایران به اصلاح در سال ۱۳۹۹ تاکنون وضعیت شاخص کل را در تحلیل‌های شماره 34 تا 40 (تحلیل 36 تا 40 در پست تحلیل شماره 36 ارائه شد) بر اساس سناریویی دنبال کردیم که تا اینجا به خوبی توانست نقشه راه مناسبی برای شناسایی صحیح جهت مارکت باشد.

اما با توجه به وضعیت اقتصادی و عقب‌ماندگی بازار بورس ایران از ارزش دلاری آن اینطور برداشت می‌شود که سناریوی قبلی نمی‌تواند بیش از این راهنمای دقیقی برای ما باشد چرا که برای تکمیل آن سناریو یک اصلاح زمانگیر نیاز خواهد بود که باید از همین حدود شروع شود اما بعید به نظر می‌رسد، لذا ناگزیر شدیم که به دنبال سناریویی دیگر باشیم که با واقعیات اقتصادی حال حاضر همخوانی بیشتری داشته باشد و البته با چارت شاخص کل هم وزن و چارت شاخص کل فرابورس که در پست‌های بعدی به آنها خواهیم پرداخت نیز مطابقت داشته باشد. با ما همراه باشید.

شرح تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 :

تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو را در دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقدیم نگاه شما عزیزان خواهیم کرد، ابتدا اجازه دهید که به بررسی وضعیت بلند مدت شاخص کل بپردازیم.

وضعیت بلندمدت شاخص کل بورس ایران :

برای شاخص کل بورس ایران می‌توان در بلندمدت یکی دو سناریوی مختلف را در نظر گرفت که طبق بررسی‌های به عمل آمده محتمل‌ترین سناریو این است که روند صعودی این نمودار به صورت یک ترکیب دوگانه درآمده باشد که الگوی اول این ترکیب یک دیامتریک است و اصلاحی که در اواخر سال ۱۳۹۲ تا اواسط سال ۱۳۹۶ به طول انجامید نیز در جایگاه یک (X) موج باشد.

بنابراین روند صعودی بعدی نیز موج (A) از الگوی دومی است که درون ترکیب بلندمدت نمودار شاخص کل رخ داده است و اصلاحی که از اواسط سال ۱۳۹۹ شروع شده است نیز موج (B) از الگوی دوم می‌باشد که به نظر می‌رسد در آبان ماه سال ۱۴۰۱ به پایان رسیده باشد. این سناریو را می‌توانید در تصویر زیر که تحلیل بلندمدت از تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 می‌باشد مشاهده کنید :

تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو در بلندمدت
تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو در بلندمدت

بر اساس این تحلیل بلندمدت انتظار می‌رود که پس از اتمام اصلاح (B) شاخص کل بتواند حداقل به 50 تا 62 درصد از صعودی که در موج (A) انجام داده است دست یابد که برابر با محدوده 5800000 تا 8400000 واحد خواهد بود و مدت زمان احتمالی برای رسیدن شاخص به این محدوده می‌تواند در حدود یک الی یک سال و نیم آینده باشد.

همچنین در این محدوده باید ساختار امواج بررسی شود تا مشخص شود که موج (C) که الان در آن هستیم به پایان رسیده است یا امکان صعود بیشتر نیز فراهم خواهد بود. از طرفی با توجه به مدت زمان موج (B) نسبت به موج (A) می‌توان احتمال داد که الگوی دوم از ترکیب بلندمدت نیز یک دیامتریک یا ایزومتریک باشد.

وضعیت کوتاه مدت شاخص کل بورس ایران :

وقتی نمودار شاخص کل را با نمودار شاخص کل هم وزن، شاخص قیمت هم وزن و یا نمودار شاخص کل فرابورس مطابقت می‌دهیم به نظر می‌رسد که راهی نیست جز این که اصلاح شاخص کل را که از اواسط سال ۱۳۹۹ شروع شده بود در آبان ماه ۱۴۰۱ پایان یافته تلقی کنیم. به عنوان مثال در نمودار شاخص قیمت هم وزن که قبلاً تحلیل آن ارائه شده است می‌توان یک دیامتریک برای اصلاح مذکور در نظر گرفت که با توجه به صعود اخیر در این نمودار، الان مسلماً مشخص است که این اصلاح به پایان رسیده است و در حرکت پسا دیامتریک قرار داریم پس شاخص کل را هم می‌توان در فاز پسا اصلاح دانست.

از طرف دیگر وقتی به نمودار سهام شاخص‌ساز مانند فولاد، فملی، فارس، وبملت یا وبصادر و … نگاهی بیندازیم صعود اخیر این نمودارها موید پایان یافتن اصلاح بازار می‌باشند، پس از این طریق نیز می‌توان نتیجه‌گیری کرد که به احتمال قوی اصلاح شاخص کل نیز به پایان رسیده است.

لذا تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 در کوتاه مدت را می‌توانید بر اساس تفاسیر فوق به شکل زیر مشاهده نمایید :

تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو در کوتاه مدت
تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو در کوتاه مدت

بر اساس تحلیل فوق می‌توان اصلاح شاخص کل را با اغماض‌های اندک، یک فلت در نظر گرفت که نقطه شروع آن با فلش قرمز رنگ مشخص شده است و نقطه پایانی آن را نیز می‌توانید در محل لیبل (C) آبی رنگ مشاهده کنید. در این الگوی فلت، موج (B) نیز یک الگوی فلت می‌باشد.

بر این اساس صعود بعدی را می‌توان یک دیامتریک الماسی زیگزاگی در نظر گرفت که موج G کشیده دارد اما در حال حاضر نشانه‌هایی در اسیلاتور RSI در حال پدیدار شدن است که نشان می‌دهد مومنتوم صعود شاخص مقداری کاهش یافته است. از طرف دیگر، اگر محدوده اصلاح شاخص را با کانال‌بندی محصور کنیم سقف کانال در حدود 2600000 تا 2750000 واحد خواهد بود که یک مقاومت مهم از بعد کانال‌بندی و اعداد رند بر سر راه شاخص می‌باشد.

لذا با توجه به کاهش مومنتوم حرکت شاخص و صعود بی‌وقفه تا اینجا، می‌توان انتظار داشت که طبق تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41، شاخص کل در برخورد با محدوده سقف کانال وارد یک اصلاح شود و یا این که با شکستن محدوده سقف کانال وارد یک اصلاح در قالب پولبک به سقف کانال شود و پس از آن به ادامه صعود بپردازد.

این اصلاح با توجه به تب بالای خرید احتمالاً در جایگاه موج X خواهد بود و اصلاحی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحدی را رقم خواهد زد اما اگر بیش از این عمق پیدا کند و زمان آن از زمان اصلاح‌هایی که درون الگوی دیامتریک رخ داده است بیشتر شود در آنصورت باید آن را موج B از روند صعودی در نظر گرفت و دیامتریک ایجاد شده را موج A دانست. در هر صورت بهتر است صبر کنیم تا در نمودار نشانه‌های کافی برای این موارد پدیدار شود.

امیدواریم که تحلیل تکنیکال شاخص کل شماره 41 به روش نئوویو مفید واقع شود.

اطلاع از
12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات

سلام استاد خسته نباشید
فرمودید اگر بیشتر از آنچه ما انتظار داریم طول بکشد هم موج B از روند صعودی خواهد بود.
آیا چنین چیزی ممکنه؟
این با اصولی که شما آموزش دادید متناقضه چون موج فعلی در فاز اول به اندازه کافی موجG رو بازگشت نکرده!

آیا هنوز هم فکر میکنید که درون ایکس موج قرار داریم یا اینکه موج فعلی رو موج B در نظر گرفتید؟
واینکه به نظرشما حدودا این اصلاح چه مدت زمان دیگه ای تموم میشه؟

تشکر

هادی

سلام استاد خسته نباشید ممنون از زحماتتون آیا ممکنه شاخص از 92هزارتا197هزار موج یک بوده باشه و از155هزارتا2میلیونو 100هزار واحد موج سه واین حرکت اخیرهم موج 5باشه که تموم شده باشه ویا یه ریز موج آن باقی مونده باشه؟ درکل احتمالش هست که شاخص ازسال97یه سیکل5موجی شروع کرده باشه که الان تمومش کرده باشه؟ از پاسختون بسیار سپاسگزارم لطف میکنید

mohit

سلام استاد وقت بخیر. جناب رحیمی با توجه به سرعت بالای اصلاح احتمال داره شاخص پایینتر از سقف ۹۹ هم سقوط کنه …ایا روند اصلاحی دو ساله شاخص کل تموم
شده و این اصلاحی بخشی از روند صعودی هست یا هنوز در فاز اصلاح هستیم؟

سید مهدی همایونی

سلام و خدا قوت
رابطه این فلتی که در وضعیت کوتاه مدت از محل فلش در نظر گرفته اید، با قبلش را اگر ممکنه توضیح بدهید. حس می کنم مشکل درجه پیدا می کنه. متشکرم

یزدی زاده

معلم بودن، چه سخت است! و چه سخت‌تر، تأثیرگذار بودن! و چه اندک‌اند: _معلمانی که اندیشه‌ورزی، شریف زیستن و فربگی جان را آموزش می‌دهند! _معلمانی که پویایی خرد و توسعه‌یافتگی را از خود آغاز کرده‌اند تا در کالبد جامعه، جان تازه ببخشند! _معلمانی که به شاگردان خود، آزادی انتخاب می‌دهند تا رواداری بیاموزند و توان تصمیم‌گیری را تمرین کنند! _معلمانی که کلاس درس را بر مدار زندگی می‌گردانند تا شاگردان را برای زندگی آماده کنند، چرا که می‌دانند تربیت یعنی زندگی! جامعه با این معلمان است که جای بهتری می‌شود! قدردان آنها باشیم! ۱۲ اردیبهشت، بزرگداشت پاک‌ترین شغـــــل دنـــــیا بر…  ادامه نوشته »

آخرین ویرایش 1 ماه قبل توسط یزدی زاده
یزدی زاده

با عرض سلام
لازم دانستم از تحلیل جامع ،کامل و ارزنده تان که بموقع ارائه شد، تشکر و قدردانی نمایم.
موفق و سربلند باشید.
ایام بکام

مشاهده دیگر مطالب

See other content