آموزش موتیو ویو بخش ۱ | ورود دیتا بصورت دستی و اتوماتیک

آموزش گام به گام ورود دیتا به موتیوویو

4,034

با نام و یاد خدا و عرض سلام و ادب خدمت شما همراهان گرامی انستیتو ایران نئوویو . در این پست با آموزش موتیو ویو بخش ۱ در خدمت شما هستیم. نرم افزار قدرتمند و گرافیکی ویژه‌ی تحلیل تکنیکی به نام موتیو ویو که چندی پیش آخرین نسخه‌ی آن را به همراه روش نصبش در سایت قرار داریم. اگر این نرم افزار را هنوز دانلود نکرده اید از لینک نرم افزار موتیو ویو اقدام به دانلود و نصب آن طبق آموزش آورده شده در سایت کنید تا با این سری آموزشی همراه ما باشید و با امکانات بیشتری به آموزش بپردازید. در این مجموعه آموزش موتیو ویو سعی خواهیم کرد تا امکانات بی نظیر این نرم افزار تحلیلی را بر شماریم و با جزییات آنها را شرح دهیم. در حال حاضر برای آموزش موتیو ویو بخش ۱ نحوه‌ی ورود دیتا به این نر م افزار را شرح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

آموزش موتیو ویو بخش ۱ :

اگر طبق پست نرم افزار موتیو ویو اقدام به نصب نرم افزار کرده باشید و نرم افزار را باز کرده باشید با تعدادی پنجره خالی مواجه خواهید شد که علت آن قطع شدن سرورهای ارائه دهنده‌ی دیتای تحلیلی بازار ارز و سهام توسط گوگل می باشد. در واقع شرکت گوگل قصد ندارد به ارائه این داده‌ها به صورت رایگان ادامه ندهد. اما راهکار دیگری که در آموزش نصب موتیوویو خدمتتان ارائه شد این بود که در یکی از بروکرهایی که در لیست مورد پشتیبانی موتیو ویو قرار دارد اقدام به ایجاد حساب کنید و نام کاربری و رمز عبور خود را در جای خود در موتیو ویو وارد کنید تا این نرم افزار، داده های بازار ارز و بازار سهام آمریکا را از طریق آن بروکر (در صورت ارائه توسط بروکر) برای شما دریافت کند.

اما راه حل گفته شده در پاراگراف قبل فقط مناسب افرادی است که تنها حوزه فعالیت آنها بازار بین المللی ارز و یا سهام آمریکا می باشد و نمی توان دیتای بازار بورس ایران را بصورت اتوماتیک دریافت کرد زیرا تا کنون در ایران سروری جهت ارائه دیتای تعدیل شده و صحیح بصورت آنلاین ارائه نشده که بتوانیم موتیو ویو را به آن کانکت کنیم. البته اگر سروری هم موجود بود موتیوویو آنرا پشتیبانی نمیکرد!

بنابراین آخرین راه و بهترین راه برای وارد کردن داده های تحلیل تکنیکی بورس استفاده از روش ورود دیتا بصورت دستی می باشد. در این روش داده های تحلیل تکنیکی خود را به راحتی می توانید با چند کلیک به نرم افزار وارد کنید که شرح آن در پاراگراف بعدی از آموزش موتیو ویو بخش ۱ تقدیم حضورتان می شود.

آموزش ورود دیتا به موتیو ویو :

نرم افزار موتیو ویو نیاز به تنظیمات بخش ASCII همانند سایر نرم افزارهای تحلیلی برای دریافت داده های تحلیل تکنیکی ندارد و بصورت اتوماتیک فرمت داده ها را تشخیص می دهد. اما برای درون ریزی دیتا به این نرم افزار چند مرحله وجود دارد که به توضیح آن می‌پردازیم.

برای ورود دیتا به نرم افزار موتیو ویو کافی است تا به مسیر داده های خود رفته و آنها را درون ریزی کنید. بدین منظور کافی است همانند تصویر زیر از منوی File به گزینه‌ی Chart رفته و سپس گزینه‌ی Import Data را کلیک کنید.آموزش موتیو ویو بخش ۱ | ورود دیتا بصورت دستی و اتوماتیک | تصویر ۱

تعیین مسیر و فرمت داده‌ها :

اگر طبق آموزش موتیو ویو بخش ۱ بر روی گزینه‌ی Import Data کلیک کرده باشید پنجره درون ریزی داده‌ها همانند تصویر زیر باز می شود:

آموزش موتیو ویو بخش ۱ | ورود دیتا بصورت دستی و اتوماتیک | تصویر ۲

مطابق با تصویر عددها را دنبال کنید :

 • ابتدا طبق عدد 1 گزینه Add را بزنید تا پنجره انتخاب دیتا باز شود.
 • در پنجره باز شده مطابق با عدد 2 چک کنید که گزینه CSV/ASCII Data Files فعال باشد. لازم به ذکر است که اگر قصد دارید داده‌های متااستوک (MetaStock) را به موتیوویو وارد کنید می بایست گزینه شماره 2 را روی یکی از حالتهای دیگر که مخصوص متااستوک تعبیه شده است قرار دهید. که دو حالت دریافت بصورت فایل فشرده زیپ یا دریافت از مسیر داده های متااستوک برای آن تعریف شده است.
 • طبق شماره 3 از منوی کشویی و پنجره زیر آن، به محل ذخیره داده های خود بروید. (بهتر است تمام داده‌های تحلیلی خود را در فولدری خارج از درایو C ویندوز خود قرار دهید تا هم دسترسی به آن راحت باشد و هم اگر احتیاج به تغییر ویندوز داشتید نیاز به تغییر محل داده‌ها نداشته باشید.)
 • حال دیتای مد نظر خود را کلیک کرده و open را بزنید (شماره 4). البته در این مرحله می توانید چند دیتا را همزمان نیز انتخاب کنید که در این صورت مراحل بعدی ای که توضیح خواهیم داد برای هر دیتا توسط نرم افزار تکرار خواهد شد و باید برای هر دیتا یکبار تنظیمات را انجام دهید. البته این تنظیمات برای هر دیتا فقط یکبار انجام خواهد شد. 

تنظیمات کلی چارت‌های انتخاب شده :

اگر طبق آموزش موتیو ویو بخش ۱ داده‌های مورد نیازتان را  انتخاب کرده باشید حال به پنجره‌ی زیرین بر می‌گردید و مشاهده می کنید که دیتایی که انتخاب کردید درون پنجره موجود می باشد. همانند تصویر زیر :

آموزش موتیو ویو بخش ۱ | ورود دیتا بصورت دستی و اتوماتیک | تصویر ۳

پنجره باز شده قسمت‌های مختلفی را شامل می شود که به ترتیب به شرح آنها میپردازیم:

 • در محل شماره 1 داده‌هایی که قصد درون ریزی آنها را دارید و از قسمت قبل انتخاب کرده‌اید مشاهده می کنید. اگر در بین این داده‌ها بعضی را اشتباه انتخاب کرده بودید به راحتی بر روی آن کلیک کنید و از دکمه Remove که در سمت راست پنجره زیر دکمه Add قرار دارد استفاده کنید تا حذف شود. همچنین اگر میخواهید داده‌ی دیگری را هم اضافه کنید می‌توانید مجدداً دکمه Add را بزنید و مراحل قبلی را تکرار کنید.
 • در قسمت شماره 2 می بایست ناحیه زمانی چارت هایتان را انتخاب کنید. اگر همانند ما داده‌های بورسی را انتخاب کرده‌اید ناحیه زمانی را بر روی Asia/tehran قرار دهید. این مورد زمانی اهمیت خواهد یافت که قصد داشته باشید از ابزارهای آسترولوژی بر روی چارت استفاده کنید که ناحیه زمانی در دقت آنها نقش مهمی دارد. برای دیگر بازارها ناحیه زمانی مناسب با آنها را انتخاب کنید.
 • در قسمت شماره 3 گزینه هایی را مشاهده می کنید که باید همانند تصویر آورده شده تنظیم شوند. گفتنی است که گزینه آخر این تنظیمات یعنی Monitor Input File for Change بدین منظور است که اگر داده‌های درون ریزی شده تغییری کردند نرم افزار بصورت اتوماتیک متوجه آن شود و دیتا را بروز رسانی کند که البته به نظر میرسد بخاطر کرک شدن نرم افزار این مورد کار نمی کند. (این گزینه در داینامیک تریدر نیز وجود دارد و از ویژگی های منحصر به فرد هردو نرم افزار بشمار می رود.)
 • در نهایت طبق شماره 4 بر روی Import کلیک کنید.

تنظیمات قسمت درون ریزی :

با کلیک بر روی Import همانند تصویر زیر وارد مرحله تاییدیه درون ریزی می شوید.

آموزش موتیو ویو بخش ۱ | ورود دیتا بصورت دستی و اتوماتیک | تصویر ۴

این پنجره نیز شامل قسمت های مختلفی می شود که شرح آن در زیر آورده شده است:

 • گزینه 1 نام دیتا را نمایش می دهد که برای اطمینان کاربر از ورود دیتای صحیح می‌باشد.
 • گزینه 2 تایم فریم چارت وارد شده که توسط نرم افزار تشخیص داده شده است را نشان می دهد. اگر این تایم فریم مطابق با چارت شماست که به آن دست نزنید اما اگر احیاناً تایم فریم غلط تشخیص داده شده بود شما آنرا تصحیح کنید.
 • گزینه 3 نحوه نمایش چارت بر اساس قیمت Bid یا Ask یا قیمت میانی آنها را نشان می‌دهد که نیازی نیست آنرا تغییر دهید.
 • گزینه 4 می بایست تیک خورده باشد اگر تیک ندارد آنرا تیک بزنید.
 • در نهایت طبق شماره 5 بر روی OK کلیک کنید.

نکته‌ی مهم :

در نرم افزار موتیو ویو نمی توانید داده ‌های شرکت رهاورد و نوآوران امین و یا سایر دیتاهای موجود را در تایم فریم های مختلفی به نرم افزار موتیو ویو درون ریزی کنید و فقط مجاز به ورود یک تایم فریم هستید. علت این مشکل وجود اشکالات ساختاری در فرمت دیتای این شرکت‌ها می باشد. اگر اقدام به ورود دیتای یک سهم در تایم فریم های مختلفی کنید خواهید دید که این نرم افزار نمی توانید تمایزی میان آنها قائل شود. البته این نرم افزار بصورت اتوماتیک می توانید تایم فریم های بالاتر از تایم فریمی که درون ریزی کرده اید را بسازد که به دلیل تفاوت روزهای کاری در ایران با سایر کشورها و برنامه ریزی نشدن نرم افزارها برای روزهای کاری در ایران، این تبدیل تایم فریم به شکل درستی انجام نمی شود و دیتای تبدیل شده دقیقا مطابق با دیتای اصلی نمی باشد.

ما برای حل این مشکل داده‌های اندیکاتور انتقال دیتا ورژن 5.3 را به گونه‌ای تغییر داده‌ایم تا توسط موتیو ویو و سایر نرم افزارها به راحتی قابل پذیرش باشد و بتوانید در تمام تایم فریم ها دیتای مورد نیاز خود را درون ریزی کنید. اگر تابحال این اندیکاتور را تهیه نکرده اید می توانید با کلیک بر روی اندیکاتور انتقال دیتا ورژن 5.3 نسبت به تهیه آن اقدام کنید. افرادی که قبلاً اقدام به خرید این اندیکاتور کرده اند نیز می توانند توسط بخش ارتباط با ما برای دریافت نسخه آپدیت بصورت رایگان اقدام کنند.

برای ادامه مطلب به صفحه‌ی بعد مراجعه فرمایید.

توسط انستیتو ایران نئوویو
23 نظر
 1. محمد حسین می گوید

  سلام
  بهتر بود نخست می گفتید چه ویژگی هایی دارد این نرم افزار؟ برتری ای دارد؟

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام
   در پست دیگری هم نرم افزار برای دانلود قرار گرفته و هم ویژگی های آنرا برشمردیم و هم روش نصب توضیح داده شد است. آدرس پست در ابتدای آموزش بود کافی بود چند خط اول را مطالعه میکردید.

 2. Kianoush می گوید

  سلام
  ممنونم استاد

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام.
   خواهش می کنم کیانوش جان

 3. shervinbabaei می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  بنده نسبت به خرید اندیکاتور دیتا کش اقدام نمودم. زمانی که دیتا را وارد نرم افزار موتیو ویو می کنم برای بنده جای سوال شده است: (( مگر اندیکاتور یاد شده مثلا در تایم روزانه (برای بازار بورس و با استفاده از دیتای ۳۰ دقیقه ای) نبایستی دو نقطه High و low برای آن روز تولید کند؟ ابتکار این اندیکاتور در این است که این دو نقطه را بر حسب زمان وقوع آنها و تقدم و تاخر تولید می کند و سپس خطی میان آنها رسم می کند. با این حال بنده در هر چارتی که در نرم افزار باز می کنم به این نکته برمی خورم که در بسیاری از نقاط روزانه، نمودار خطی، نه در high و نه در low بسته شده بلکه در open یا close تایم روزانه بسته شده.
  در این راستا خواهشمندم در صورت وجود ایراد در کار بنده، موارد اصلاحی را توضیح دهید. همچنین مقایسه دیتا معمولی و کش دیتا در نرم افزار داینامیک تریدر مقایسه شده که اگر امکانش هست برای نرم افزار موتیو ویو هم این مقایسه صورت گیرد.
  سوالی که برای من پیش آمده این است که آیا برای تحلیل روزانه باید در نرم افزار موتیو ویو در تایم ۳۰ دقیقه ای کار کنم؟
  با سپاس

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام
   اندیکاتور دو نقطه های و لو ایجاد می کند که به ترتیب وقوع آنها را ایجاد می کند. برای هر کندل روزانه بایستی دو نقطه وجود داشته باشد. توجه شود که تنظیمات اندیکاتور باید به همان صورت دیفالت باشد و مقابل گزینه ی Daily open ZTime عدد ۰۹:۰۰ درج شده باشد. در این صورت اگر کش دیتای روزانه ای که بر حسب چارت ۳۰ دقیقه ای ایجاد شده است را استفاده کنید همه چیز باید درست باشد. هنگامی که دیتارو به موتیوویو درون ریزی کردید هم نیازی نیست دست به تایم فریم موتیویو بزنید.
   اگر مشکلی وجود دارد با شماره ای که در بخش ارتباط با ما موجود هست در تلگرام ارتباط بگیرید تا به شکل راحت تری بتوانیم مشکل را بر طرف کنیم و اگر تصویری نیاز هست برای شما ارسال کنیم.
   با احترام

 4. shervinbabaei می گوید

  با سپاس، از طریق تلگرام با شما در ارتباط خواهم بود

 5. dario می گوید

  باسلام ۲ سوال از خدمت شما داشتم مزیت موتیوویو نسبت به متاتریدر که امکان دریافت اطلاعات بورس تهران بصورت آلاین را دارد و علاوه بر آن کد نویسی دارد یا دینامیک تریدر چیست؟ ثانیا نرم افزار کلاینت خود شرکت بورس که اطلاعات نمادها را با فرمت های مختلف رایگان ارایه میدهد چه لزومی در استفاده از نرم افزارهای انتقال دیتا هست؟

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام
   فرق موتیوویو با متاتریدر زمین تا آسمان هست. موتیوویو ابزارهای موج شماری، فیبوناچی زمانی و فیبوناچی قیمتی رو بطور کامل دارد. مدیریت تحلیل ها بصورت بسیار حرفه ای در این نرم افزار قابل انجام است و استراتژی های معروف زیادی بصورت کامل در آن تعریف شده است که می توان بر روی چارت پیاده سازی کرد. نرم افزار گرافیک بسار عالی ای دارد و کار تحلیل را لذت بخش تر می کند و ده ها برتری دیگر دارد. صفحه نرم افزار را بخوانید با بخشی از امکانات آن آشنا خواهیدشد.
   نرم افزار کلاینت هم دیتا را به شما می دهد اما تعدیلی که در دیتای آن استفاده شده گاه اشتباه است و گاهی بخش هایی از دیتا اصلا تعدیل نشده. اندیکاتورهای انتقال دیتا امکان دریافت دیتا از متاتریدر را فراهم می کنند که هم می توان برای بازار ارز استفاده کرد هم بورس.

 6. میلاد می گوید

  سلام جناب رحیمی;وقت شما بخیر.
  من این نرم افزار رو که باز میکنم;ایکون هاش به شدت ریز هستن;به قدری که نمیتونم اصلا ایکون ها رو با چشم از هم تفکیک کنم;راهی هست که تنظیمش کنم با توجه به مانیتور لپتاپ ام؟
  ممنون از راهنمایی شما.

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام. وقت بخیر
   شاید ماتیتور لپ تاپ شما اولترا اچ دی یا در اصلاح ۴K هست. در هر صورت فکر می کنم شما از تنظمیات ویندوز اندازه آیکون ها و فونت رو میتونید تغییر بدید تا آیکون های نرم افزار هم بزرگتر بشه.

 7. babak می گوید

  سلام ممنون میشم من و راهنمایی کنید . من می خوام قیمت های بازار ارز و بصورت دستی وارد کنم و نمودارش و تهیه کنم . اما با خوندن توضیحات بالا اصلا متوجه نشدم که چطور میتونم این کار و بکنم . اگر لطف کنید و زودتر جواب من و بدید خیلی خیلی از شما ممنون میشم دوست عزیز .

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام
   شیوه صحیح گرفتن دیتا را در پست زیر بصورت مجزا توضیح داده ایم:
   https://iranneowave.com/export-data-from-metatrader/
   بعد از خواندن این مطلب به همین مطلبی که الان هستید برگردید و دوباره مطالعه کنید تا کلیت کار را متوجه شوید.

 8. faty می گوید

  با سلام.
  ممنون بابت آموزش های خوبتون
  من فایل اکسل رو به موتیو ویو انتقال دادم و نمودار کش دیتا در نرم افزار رسم شد ولی هیچ کدوم از دستورات ترسیمی کار نمی کنن!
  علت چی میتونه باشه استاد؟

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام خواهش می کنم. منظورتان از دستورات ترسیمی چی هست؟

   1. faty می گوید

    ابزارهای تحلیل شامل رسم خط، فیبوناچی و سایر ابزارهای همگروه. هنگام انتخاب این ابزارها، آیکون تغییر می کند ولی روی صفحه نمایش اثری نمی گذارد!

    1. ارشیا رحیمی می گوید

     اگر منظورتان ابزارهایی که در پنل سمت چپ هست می باشد این ابزارها کشیدنی و رها کردنی هستند. یعنی باید آنها را بگیرید و روی چارت رها کنید. با کلیک کار نمی کنند. فقط ابزارهای بالای صفحه کلیکی هستند.

     1. faty می گوید

      خیر. ابزارهای بالای صفحه. مثلا خط نمی کشد.

      1. ارشیا رحیمی می گوید

       روی ابزارهای بالا وقتی کلیک کنید انتخاب می شود و بعد روی چارت می توانید از آن استفاده کنید. اگر کار نمی کند نرم افزار مشکل دارد. پاک کنید و مجدا نصب کنید.

 9. arminaryan می گوید

  سلام
  بعد از انتقال دیتا با اندیکاتور کش دیتا به موتیو ویو متاسفانه چارت اپدیت نمیشه! میشه راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام
   کش دیتا مانند دیتای کندلی نیست که بروز رسانی شود. پس برای آپدیت کردن چارت می بایست دیتای مورد نیاز سهمی که می خواهید تحلیل کنید را با اندیکاتور استخراج کنید و در موتیوویو ایمپورت کنید. چارت شما بروز رسانی می شود و تحلیل هم پابرجا می ماند.

 10. ب می گوید

  سلام ی سوال داشتم دوره آموزش neowave برای افراد مبتدی ک تازه میخان شروع کنم مناسب هست؟؟

  1. ارشیا رحیمی می گوید

   سلام
   اگر به تحلیل تکنیکال کلاسیک مسلط باشید و با ابزارهای فیبوناچی هم آشنایی داشته باشید می توانید از این آموزش استفاده کنید.

ارسال یک نظر

لطفاً نظر خود را به فارسی تایپ کنید.

لطفا متن پیام خود را یک بار مرور کنید.