تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1 به روش نئوویو

تحلیل چهار سهم خودرو، خساپا، خزامیا و خکاوه و تشریح چشم انداز این گروه

12.5k
بازدید

با نام و یاد خدای مهربان و عرض سلام و ادب خدمت همراهان گرامی انستیتو ایران نئوویو. در این پست قصد داریم شرایط گروه یا صنعت خودرویی را با تحلیل تکنیکال سهام اصلی این گروه مورد بررسی قرار دهیم و شرایط احتمالی پیش روی این گروه را از منظر روش تحلیلی نئوویو با شما در میان بگذاریم. با شرح تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1 با ما همراه باشید.

تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1 :

در این پست تحلیل چهار سهم خودرو، خساپا، خزامیا و خکاوه ارائه می شود تا بوسیله آنها بتوان یک دید کلی از وضعیت این گروه بدست آورد. همانطور که می دانید سهام یک گروه به صورت کلی تقریباً مشابه یکدیگر حرکت می کنند و فازهای حرکتی آنها مشابه هم هستند، با این حال تحلیل چند سهم بزرگ از یک گروه و چشم اندازی که از آنها بدست می آید خالی از لطف نخواهد بود.

تحلیل سهم خودرو :

ابتدا با تحلیل سهم خودرو شروع می کنیم که لیدر گروه خودرویی محسوب می شود و شاخص گروه خودرویی نیز تا حد بسیار زیادی مشابه این سهم حرکت می کند.

از دیدگاه نئوویو اصلاح سهم ایران خودرو که یک روند نزولی است تاکنون ساختار یک الگوی دیامتریک را به خود گرفته است، اما موجی که بعد از این الگو شکل گرفته است شرایط حرکت پسا دیامتریک را دارا نیست چرا که ما با یک حرکت شارپ صعودی مواجه نشده ایم بلکه یک حرکت کند با روند ساید را مشاهده می کنیم.

این موضوع نشان می دهد که این حرکت ساید یا در جایگاه یک X موج قرار می گیرد که باعث می شود پس از آن یک الگوی دیگر مانند فلت یا مثلث شکل بگیرد و یا احتمال دارد که الگوی دیامتریک در حال بسط یافتن و تبدیل شدن به یک الگوی سیمتریکال باشد که از این لحاظ موج اصلاحی فعلی را باید موج H نامید. هر دو حالات مذکور در تصویر تحلیل نماد خودرو که در زیر مشاهده می کنید رسم شده است.

تحلیل نماد خودرو شماره 14 به روش نئوویو در پست تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1
تحلیل نماد خودرو شماره 14 به روش نئوویو | کش دیتای هفتگی

نکته مهم این است که در هر دو حالت باید انتظار داشته باشیم که یک موج نزولی دیگر پس از اصلاح فعلی شکل بگیرد که در حالت عادی احتمال رسیدن آن به سطح حمایتی 155 تا 135 تومان وجود خواهد داشت.

اما اگر حرکت پیش رو موج آخر (موج i) از الگوی سیمتریکال باشد در آن صورت احتمال مشاهده ضعف بسیار در این موج و کوتاه شدگی آن نیز وجود خواهد داشت که می تواند باعث شود که قیمت به سطح حمایتی مذکور نرسد و این مورد می تواند یک نشانه خوب برای اقدام به خرید باشد. البته الزامی نیست که موج آخر از یک الگوی سیمتریکال حتماً دچار بریدگی و ضعف شود و ممکن است این موج به صورت عادی شکل بگیرد و به سطح حمایتی برسد.

پس از شکل گیری موج نزولی مدنظر باید دید که الگو به شکل سیمتریکال به پایان می رسد و در چارت قیمت سهم ایران خودرو یک حرکت شارپ ایجاد می شود که می تواند به تارگت های تحلیل که 440 و 800 تومان هستند برسد و یا این که شاهد یک حرکت کند خواهیم بود که در آن صورت می توان متوجه شد که ساختار روند نزولی همان دیامتریک است که یک X موج پس از آن آمده است و بعد از X موج نیز باید منتظر شکل گیری الگوهایی مانند فلت یا مثلث باشیم.

در حالت دوم در واقع صعود چارت به تعویض می افتد و باید منتظر ماند تا الگوی روند نزولی کامل شود و پس از آن است که قیمت می تواند راهی یک موج صعودی مناسب با اهداف دوگانه ای که در چارت مشخص شده است بشود.

خب تحلیل اول از پست تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1 به طور کامل تشریح شد پس اجازه دهید به صورت خلاصه حمایت ها و تارگت های این سهم را ذکر کنیم و بعد به سراغ تحلیل های بعدی برویم.

حمایت ها و تارگت های چارت ایران خودرو :

حمایت ها و تارگت های این سهم طبق تحلیل عبارتند از :

 • حمایت پیش رو : 155 تومان الی 135 تومان (اگر با الگوی سیمتریکال روبرو باشیم احتمال کوتاه شدگی موج نزولی پیش رو نیز وجود خواهد داشت که باعث می شود سطح حمایتی ذکر شده دیده نشود)
 • تارگت اولیه : 440 تومان
 • تارگت ثانویه : 800 تومان

تحلیل سهم خساپا :

در تصویر زیر می توانید تحلیل نماد خساپا را مشاهده کنید. همانطور که پیداست اصلاح این چارت نیز یک روند نزولی است که در کلیت امر کاملاً مشابه چارت ایران خودرو می باشد و همان شرایط تشریح شده را باید برای این سهم نیز در نظر گرفت و فقط سطوح حمایت و تارگت این چارت متفاوت هستند که در زیر به تشریح آنها می پردازیم.

تحلیل نماد خساپا شماره 9 به روش نئوویو در پست تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1
تحلیل نماد خساپا شماره 9 به روش نئوویو | کش دیتای هفتگی

حمایت ها و تارگت های چارت خساپا :

حمایت ها و تارگت های این سهم طبق تحلیل عبارتند از :

 • حمایت پیش رو : 150 تومان الی 135 تومان (اگر با الگوی سیمتریکال روبرو باشیم احتمال کوتاه شدگی موج نزولی پیش رو نیز وجود خواهد داشت که باعث می شود سطح حمایتی ذکر شده دیده نشود)
 • تارگت اولیه : 340 تومان
 • تارگت ثانویه : 600 تومان

تحلیل سهم خزامیا :

در تصویر زیر می توانید تحلیل نماد خزامیا را مشاهده کنید. همانطور که پیداست اصلاح این چارت نیز یک روند نزولی است و ساختار الگویی آن نیز مشابه تحلیل خودرو می باشد و همان شرایط تشریح شده را باید برای این سهم نیز در نظر گرفت اما در چارت خزامیا الگوی دیامتریک ایجاد شده دچار ناهنجاری شده است و به زیبایی دیامتریک هایی که در چارت خودرو و خساپا شکل گرفته‌اند نیست.

تحلیل نماد خزامیا شماره 8 به روش نئوویو در پست تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1
تحلیل نماد خزامیا شماره 8 به روش نئوویو | کش دیتای هفتگی

حمایت ها و تارگت های چارت خزامیا :

حمایت ها و تارگت های این سهم طبق تحلیل عبارتند از :

 • حمایت پیش رو : 540 تومان الی 470 تومان (اگر با الگوی سیمتریکال روبرو باشیم احتمال کوتاه شدگی موج نزولی پیش رو نیز وجود خواهد داشت که باعث می شود سطح حمایتی ذکر شده دیده نشود)
 • تارگت اولیه : 1600 تومان
 • تارگت ثانویه : 3700 تومان

تحلیل سهم خکاوه :

در تصویر زیر می توانید تحلیل نماد خکاوه را مشاهده کنید. اصلاح این نماد نیز یک روند نزولی بوده است اما ساختار روند نزولی این چارت مشابه سهم های قبلی نیست بلکه این روند به شکل یک مثلث ریورس انقباضی در آمده است که پس از آن نیز حرکت پساالگویی رخ داده است و الگوی مثلث را تائید کرده است.

تحلیل نماد خکاوه شماره 11 به روش نئوویو در پست تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1
تحلیل نماد خکاوه شماره 11 به روش نئوویو | کش دیتای هفتگی

در واقع موج صعودی اخیر سهم خکاوه همان حرکت پسامثلث است که می توان آن را اولین شاخه از روند صعودی جدید این سهم در نظر گرفت یعنی موج A. این موج مقاومت 630 تومان را پیش روی خودش دارد و با توجه به شرایط دیگر سهم های گروه خودرویی و موج نزولی ای که در آنها دیده می شود احتمال دارد که سهم خکاوه نیز به این مقاومت واکنش نشان دهد و وارد یک فاز اصلاحی شود. پس می توان این مقاومت را اولین تارگت از روند صعودی این سهم در نظر گرفت.

قابل ذکر است که اصلاح مورد انتظار می تواند در حدود موج صعودی قبل زمان صرف کند و از نظر ساختاری نیز با دیگر سهم های این گروه همراهی کند هرچند که الزامی به این موضوع نیست اما با توجه به این که فازهای حرکتی سهام یک گروه اغلب اوقات با یگدیگر همگام می شوند احتمال این موضوع نیز زیاد می شود. در هر صورت زودتر خاتمه یافتن روند نزولی این سهم نسب به دیگر سهم های این گروه یک نکته مثبت برای آن محسوب می شود و خرید آتی این سهم را کم ریسک تر می کند.

برای خاتمه این تحلیل نیز خوب است که حمایت ها و تارگت های پیش روی سهم را تشریح کنیم که عبارتند از :

 • تارگت اولیه : 630 تومان
 • حمایت پیش رو : 460 تومان الی 400 تومان
 • تارگت ثانویه : 1100 تومان

نتیجه گیری :

خب همانطور که مشاهده می کنید در تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1 تحلیل چهار سهم مهم این گروه به استحضار شما رسید. بر اساس این تحلیل ها احتمال شکل گیری یک موج نزولی در این گروه زیاد خواهد بود اما کم و کیف این موج بستگی به نوع الگویی دارد که قرار است در این چارت ها به رسمیت برسد. پس بهترین استراتژی می تواند صبر کردن تا روشن شدن وضعیت الگویی سهام این گروه باشد. پس از روشن شدن شرایط قطعاً می توان خرید بسیار کم ریسک تری را انجام داد.

قابل ذکر است که تحلیل های ارائه شده وحی نازل نیستند و هر سناریوی دیگری به غیر از این شرایط مشروح نیز می تواند رخ دهد. آنچه که در شرایط فعلی به نظر می رسد محتمل باشد به استحضار شما رسید اما همواره باید انتظار وقوع شرایط غیرقابل انتظار را نیز داشت و در صورت وقوع تریگرهای مناسب نسبت به آن شرایط جدید اقدامات لازم را صورت داد.

امیدواریم تحلیل تکنیکال گروه خودرویی بورس شماره 1 مفید باشد و مورد استفاده همراهان گرامی قرار گیرد.

اطلاع از
42 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
امیر حسین

درود برشما این تحلیل خودرو وخساپا نیاز به آپدیت داره؟دوباره خودرو برگشت به جای قبلی

مجید هاشمی

سلام خداقوت جناب رحیمی
با توجه به تحلیل جنابعالی از خودرو، آیا میتوان گفت که روند نزولی سهم به صورت سیمتریکال پایان یافته، صعود و اصلاح اخیر نیز در قالب موج 1 و 2 اتفاق افتاده و سهم در آستانه ورود به موج 3 میباشد؟

علی رضا

سلام بر شما جناب رحیمی
دو تا تارگت برای سهم خساپا دادید(3400 و 6000) . جسارتا میشه در مورد زمان هم نظرتون رو بفرمایید، چون میخواستیم برای معامله اپشن استفاده کنیم.
خیلی ممنونم از محبتتون و وقتی که میگذارید.

mohit

سلام جناب رحیمی وقت بخیر
بنظر شما رشد گروه خودرویی تمام شده و فرصت خروجه و یا خساپا و خودرو به هدف ذکر شده میرسن؟آیا شاخص توان عبور از ۱۶۰۰رو با مفروضات فعلی داره؟

محمدرضا رزاق پور

سلام استاد گرامی
سوالی که بنده داشتم در سهم خساپا راجب دوگانه دیامتریک فلتی است که فرمودید
در این شرایط هیچ موجی از الگوی دوم کف الگوی اول را تست نمیکند
این خلاف قوانین نیست و مشکلی ندارد؟

رضا رحیمی

با سلام و احترام
استاد ارجمند میشه گفت برای خساپا مسیر دوم یعنی نقطه چین بنفش اتفاق افتاده ؟ خود شما چه نظری دارید اگر لطف کنید با در نظر گرفتن حرکت اخیر در شاخص کل کمی فضا رو در مورد تحلیل خساپا شفاف کنید ممنون

رضا رحیمی

سپاس از توجه شما … فکر میکنم در فاصله ی این چند روز نظر شما برای بالاتر رفتن موج B که در پاسخ اشاره داشتید محقق شده باشه … حد و حدود خاصی برای ریزش ضعیف در قالب موج C که فرموده اید مد نظر دارید ؟

حامد صفایی

سلام آقای رحیمی. میشه چارت خودرو و خساپا رو آپدیت کنید. اگر کفهای جدید ثبت کنن موج شماری عوض میشه؟

مشاهده دیگر مطالب

See other content