تحلیل دلار به ریال شماره ۷ | موج شماری نئوویو USDIRR

بررسی روند 40 ساله چارت دلار به ریال

با نام و یاد خدای مهربان و عرض سلام و ادب خدمت شما همراهان گرامی انستیتو ایران نئوویو. در خدمت شما هستیم با تحلیل دلار به ریال شماره ۷ که به بررسی روند چهل ساله دلار آمریکا در مقابل پول ملی پرداخته ایم و همینطور به بررسی این چارت در تایم فریم روزانه پرداخته ایم تا بتوانیم بطور نسبی به چشم اندازی از این چارت دست یابیم. با ما همراه باشید.

شرح تحلیل دلار به ریال شماره ۷ :

تحلیل دلار به ریال شماره ۷ را با بررسی نمودار ۴۰ ساله این جفت ارز در تایم فریم ماهیانه آغاز کرده ایم که چنانچه از تصویر آن پیداست در ۴۰ سال گذشته دلار آمریکا در برابر ریال همواره تقویت شده است و از قیمتی حدود 70 ریال تا قیمتی حدود 193000 ریال را طی هفت گام ماژور طی کرده است که جای تأسف دارد که ارز کشورمان تا این حد در برابر دلار آمریکا دچار کاهش ارزش شده است.

در هر صورت با بررسی هر گام بصورت جداگانه مشخص است که سه گام اول این حرکت صعودی مطابق با تصویر تحلیل دلار به ریال شماره ۷ در قالب یک الگوی زیگزاگ جای می گیرد چرا که ساختار شاخه اول و سوم را می توان به صورت شتابدار در نظر گرفت و حرکت اصلاحی بعد از آن را نیز می بایست در قالب یک ایکس موج (X) دسته بندی کنیم. اما سه شاخه ی بعد که پس از ایکس موج رخ داده اند هر سه، ساختار اصلاحی دارند. به عنوان مثال در شاخه سوم که در تایم فریم روزانه نیز تصویر آن را تقدیمتان کرده ایم مشاهده می کنید که یک ساختار ترکیبی از جنس زیگزاگ سه گانه رخ داده است.

در چنین شرایطی که سه شاخه اصلاحی پشت سر هم داریم ناچاریم پس از ایکس موج بزرگی که در تصویر تحلیل دلار به ریال شماره ۷ مشاهده می کنید یک الگوی مثلثی شناسایی کنیم که با توجه به جایگاه امواج و همینطور قوانین زمانی و قیمتی شاخه ها، بهترین سناریو یک مثلث خنثی افقی می باشد که در تصویر با کانال بندی و لیبل های قرمز رنگِ داخل دایره از A تا E مشخص شده است.

تحلیل دلار به ریال شماره ۷ در تایم فریم ماهیانه

تحلیل دلار به ریال شماره ۷ | موج شماری نئوویو USDIRR | تایم فریم ماهیانهاین مثلث نشان می دهد که صعود دلار در مقابل ریال پس از ۴۰ سال مطابق با تحلیل دلار به ریال شماره ۷ در آخرین مراحل خود قرار دارد و با تکمیل آخرین موجهای درونی از شاخه C از مثلث می بایست شاهد معکوس شدن روند این چارت و نزول قیمت دلار در مقابل ریال برای ساخته شدن شاخه D از مثلث خنثی و همینطور حرکت بعد از مثلث باشیم. این ریزش در گام اول بخشی از موج C خواهد بود و می تواند تا حوالی 7000 تومان ادامه داشته باشد و پس از طی شدن یک صعود مجدد تا حوالی 14 الی 15 هزار تومان که کامل کننده شاخه C می باشد راهی نزول اصلی در قالب موج D خواهیم شد که هدف 4 ساله آن (حداقل 4 سال) نزدیک به کف موج B از مثلث خنثی بزرگ می باشد که حوالی قیمت 2800 تومان می باشد!

هرچند که چنین ریزشی در چارت دلار به ریال با توجه به شاخصه های اقتصادی فعلی دور از انتظار می باشد اما سعی کرده ایم که چارت را بدون در نظر گرفتن ذهنیات خود و صرفاً بر پایه اطلاعاتی که چارت در اختیارمان قرار داده است تحلیل کنیم. شاید با نگاهی معکوس به این تحلیل بتوان نتیجه گرفت که در فاصله یک تا سه سال آینده اتفاقات بزرگی در حوزه اقتصادی کشور رخ خواهد داد که باعث تقویت ارزش پول ملی خواهد شد. گفتنی است چارت ۴۰ ساله دلار به ریال بصورت دستی بر اساس اطلاعات آماری که از گذشته در دست بوده است تهیه شده و وجود خطاهای کوچک درون آن نیز قابل پذیرش می باشد.

چشم انداز پیش رو :

ساختار کلی چارت را اگر طبق تحلیل دلار به ریال شماره ۷ به صورت ترکیب زیگزاگ+مثلث خنثی بپذیریم مشخص می شود که هم اکنون در شاخه C از مثلث خنثی قرار داریم و این شاخه هنوز به اتمام نرسیده است چرا که زمان آن نسبت به موج A و B از مثلث هنوز کافی نیست. در مثلث های خنثی موج C از یکی از دو شاخه A و B زمان بیشتری خواهد داشت یا حداقل برابر یا یکی از آنها خواهد بود. این که زمان این موج از دو موج اول کمتر باشد اصلاً مرسوم نیست. طبق همین اصل می توان نتیجه گرفت که موج C از مثلث خنثی همچنان باید گسترده شود تا زمان بیشتری به خود اختصاص دهد.

همچنین از آنجا که شاخه اولیه از این موج C به صورت زیگزاگ سه گانه رخ داده است که در چارت روزانه تحلیل دلار به ریال شماره ۷ نیز آن را مشاهده می کنید این ساختار نمی تواند بازگشت کامل شود و هر ساختاری بعد از آن قرار گیرد نهایتاً می تواند ۶۰ الی ۷۰ درصد آن را بازگشت کند. در مرحله بعد روند نزولی ای که پس از زیگزاگ سه گانه در انتهای چارت شکل گرفته است شواهدی مبنی بر الگوی دیامتریک را دارد که با متصور شدن دیگر شاخه های این الگو به صورت آینه ای می توان انتهای دیامتریک را در حوالی همان حدود ۶۰ تا ۷۰ درصدی از رتریس زیگزاگ سه گانه در نظر گرفت که در تصویر تحلیل دلار به ریال شماره ۷ نیز با ابزار فیبوناچی این محدوده را ملاحظه می کنید.

به بیان دیگر دیامتریک متصور شده در تصویر تحلیل دلار به ریال شماره ۷ نهایتاً می تواند تا حوالی قیمت های 6800 تا 7100 تومان ریزش داشته باشد که البته این ریزش بصورت یکنواخت انجام نخواهد شد چرا که یک الگوی دیامتریک از هفت شاخه تشکیل می شود که شامل موج A تا G می باشد اما تا کنون سه شاخه از این الگو تکمیل شده است و هم اکنون در شاخه چهارم یعنی شاخه D قرار داریم.

تحلیل دلار به ریال شماره ۷ در تایم فریم روزانه

تحلیل دلار به ریال شماره ۷ | موج شماری نئوویو USDIRR | تایم فریم روزانهاین شاخه می تواند تا حوالی قیمت 12260 تا 13000 تومان رشد کند و پس از آن وارد فاز نزولی برای ساخت موج E خواهیم شد که می تواند تا حوالی 7630 تا 8100 تومان نزول کند و مجدداً صعود دیگری در قالب موج F خواهیم داشت که می بایست با موج D همپوشانی ایجاد کند و در نهایت آخرین شاخه این الگو را می بایست انتظار داشته باشیم که همانطور که گفته شد تا حد نهایی 6800 تا 7100 تومان می تواند نزول کند. برای این که بهتر متوجه این ساختار شوید خطوط صورتی رنگ را که در امتداد چارت رسم شده است دنبال بفرمایید.

خب دیامتریکی که شرح داده شد می تواند در جایگاه موج B‌ از C از مثلث خنثیِ بزرگ قرار گیرد. پس از این شاخه می بایست حداقل یک موج C شتابدار رخ دهد تا ساختار موج C بزرگ از مثلث خنثی بصورت یک الگوی فلت کامل شود. ما این شاخه را بصورت نقطه چین رسم کرده ایم چرا که هنوز نمی توان اطمینان کافی از ساختار آن داشت و صرفاً به عنوان یک حدس می توان آن را در نظر گرفت. ممکن است در این جایگاه نیز یک ساختار اصلاحی قرار گیرد و ساختار الگوی درجه بالاتر که در جایگاه موج C از مثلث خنثی قرار دارد نیز به عنوان مثال تبدیل به یک مثلث انقباضی شود.

به هر صورت پس از کامل شدن موج C از مثلث خنثی بزرگ می بایست شاهد نزول این چارت تا حوالی 2800 تومان باشیم تا موج D بزرگ از مثلث خنثی نیز شکل بگیرد و در نهایت با تکمیل موج E از مثلث خنثی می توان شاهد تقویت بیشتر ارزش پول ملی بود. 

سخن پایانی :

فراموش نکنیم که هیچ روندی برای همیشه پایدار نخواهد بود، بنابراین اگر فکر می کنید که چارت دلار به ریال تا آخر می بایست در یک روند صعودی باقی بماند سخت در اشتباه هستید. روندها معمولا در جایی معکوس می شوند که هیچ کس انتظار آن را ندارد و عوامل بیرونی آن نیز مدت ها بعد آشکار خواهد شد. به هرحال امیدواریم که شاهد اتفاقات خوبی در حوزه اقتصادی برای کشورمان باشیم.

توسط انستیتو ایران نئوویو
61 نظر
 1. مصطفی

  سلام با تشکر از تحلیل شما ..سوالی داشتم ….historical data برای USDIRR چگونه قابل تهیه است ؟؟؟…..بانرخ بازار آزاد البته

  1. سلام. دیتای ۴۰ ساله ای که ملاحظه می کنید بصورت دستی بر اساس اطلاعات آماری تهیه شده. اما چیزی که به صورت عمومی در دسترس باشد دیتای رهاورد هست فکر می کنم که البته حدود ۱۵ سال دیتا رو در اختیار شما قرار میده.

 2. مهدی

  کشور زیر تحریم های سنگینی قرار دارد
  پایین اومدن نرخ دلار امری غیر ممکن است چرا که دولت با همین نرخ هم برای سال آینده مشکل بودجه دارد و ۵ میلیارد دلار از روسیه تقاضای وام کرده است
  چه برسه به اینکه قرار باشه دلار به کانال ۷ هزار وارد شود
  حتی اگه مذاکره ای انجام بشه و تحریم ها لغو بشه پایین اومدن نرخ دلار خیلی غیر طبیعیه چون که ما سال ۹۴ هم مذاکره کردیم
  و با اینکه تحریم ها برداشته شد و دولت منابع ارزی کافی بدست آورد هیچ تغییری در نرخ ارز نداد و دو سال قیمت را توانست ثابت نگه دارد
  این تحلیل زمانی درست خواهد بود که ما فاکتور های اقتصادی کافی رو داشته باشیم و مهم تر اینکه قیمت دقیقا در بازار تعیین شود و نه به دستور دولت

  ولی در نهایت تحلیل شجاعانه ای بود
  امیدواریم همینطور بشه

  1. زنده باشید، بله الان با شرایطی که وجود دارد پذیرش چنین تحلیلی سخت است. اما بسیار زیاد دیده شده که چارت ها قبل از هر چیزی تغییر در عوامل بنیادی رو نشون دادند. مثلا بارها دیده ایم که یک سهم رشد می کند و بعد از ۵۰ درصد رشد قیمتی تازه خبرهایی منتشر می شود مبنی بر تغییرات مهم در شرکت و مواردی دیگری از این دست که حتما خودتان مشابه شان را دیده اید. امیدواریم که این تحلیل هم چنین باشد و در سالهای آینده شرایط مملکت به نفع مردم تغییر کند و شاهد بهتر شدن وضع معیشتی مردم باشیم.

 3. رضا

  مگه میشه با یه چارت کل اقتصاد یه کشور رو تحلیل کرد؟!! اگر اینجوری بود که الان بهترین تحلیل گر ها در آمریکا و چین هستن با یه چارت کل اقتصادشون رو تحلیل می کردن. یعنی شما وقتی قیمت دلار وری ۲۰۰۰ تومن بود روی چارت قیمت ۱۹۵۰۰ رو دیدید ولی استفاده نکردید از این فرصت!!! بهتره یکم دنبال اطلاعات بنیادی واقعی هم باشیم تا فقط به یه چارت متکی باشیم. اگر همه چیز تو چارت مشخصه پس اطلاعات نهانی و رانتی پس کلا تو دنیا یه حرف بی خوده؟!! مثلا سهم آکنتور که از ۱۰۰۰ تومن شد ۸۰۰۰ تومن تو چارت معلوم بود؟ وقتی که فقط یا یه بازوبسته کردن نماد اینکارو کردن؟! یعنی مثلا تو چارت پول کشور ونزوئلا معلوم بود که یه زمان میاد باید با فرغون برن جنس بخرن؟!!

  1. نباید خیلی ساده گفت چارت و ازش رد شد. هر چارت بیانگر کل اتفاقاتی هست که در گذشته برای یک مولفه یا کالا رخ داده. مسلماً اطلاعات بسیار ارزشمندی میشه از چارت دریافت کرد و برای پیش بینی آینده و به دست آوردن چشم انداز مورد استفاده قرار داد.
   در خصوص چین و آمریکا از کجا میدانید که از چنین تحلیل گرهایی بهره نمی برند؟
   قیمت دلار وقتی حوالی ۲۰۰۰ تومان بود تحلیل آن در بعضی گروه ها ارائه شد که رشدی در پیش هست. در سایت هم زیر همین پست می توانید دو تحلیل از این چارت مشاهده کنید که روندی که برای دلار پیش بینی شده بود به شکلی مشابه اتفاق افتاده است. مثلاً در حوالی قیمت ۳۴۵۰ تومان پیش بینی رشد قیمت دلار تا حوالی ۳۹۰۰ تومان را داشته ایم که انجام شدو قیمت دلار تا ۴۱۰۰ تومان هم رشد داشت. پس از آن ریزشی دیده شده بود که قیمت دلار باز هم مشابه همان تحلیل رفتار کرد و تا حدود قیمت پیش بینی شده پیش رفت. و البته بعد از ان هم اگر به فلش های صورتی رنگ رسم شده نگاه کنید مشخص است که در تحلیل قبلی رشد دلار پیش بینی شده بود که البته حد و حدود آن را بیان نکردیم. حالا چرا در برابر پیش بینی ای که از کاهش قیمت دلار ارائه کرده ایم ناراحت به نظر می رسید؟
   مسلماً ما هم پیگیر مسائل اقتصادی هستیم و از عوامل بنیادی هم بی خبر نیستیم. شاید شما برخی مسائل که در حال وقوع هستند به چشمتان نیامده است!
   کجای نوشته های ما نوشته شده که اطلاعات نهانی و رانتی یه حرف بیخوده؟!!
   بسیاری از اتفاقاتی که قرار هست در چارت ها رخ بدهد بله در چارت مشخص است البته اگر بتوانیم به درستی زبان چارت را متوجه شویم.

 4. محمد میرمخملی

  جناب استاد سلام
  داده های فاندامنتال اقتصاد ایران از جمله غول نقدینگی و روند رو به رشد نقدینگی که اثر و وزن بیشتری روی قیمت کالاها و نرخ ارز و طلا دارد و همچنین موضوع کاهش درآمدهای نفتی و صادراتی ؛ این نزول چارت را همراهی نمیکند.
  این تناقض در پیشبینی از منظر چارت و بنیاد را چطور تشریح میفرمایید؟

  1. سلام
   دولت در چندین مقطع بخشی از نقدینگی را سوزانده است. مثلاً در چندین دوره در بورس که شاهد نزول شدید قیمت ها بوده ایم بخشی از نقدینگی از دست مردم خارج شد. یا در فراز و نشیب هایی که در قیمت دلار و سکه داشته ایم مسلم است که بخشی از نقدینگی در دست مردم سوزانده شده باشد و همین رویه ادامه خواهد داشت.
   نزولی که در چارت دلار به ریال مشاهده شده هم فقط به عامل نقدینگی مرتبط نیست. خود پول مثل یک کالا می باشد که با افزایش تقاضا ارزشش بیشتر می شود و با کاهش تقاضا ارزشش کم می شود. حالا باید هم عوامل موثر بر دلار بررسی بشه هم عوامل موثر بر ریال ایران چون در چارت ارائه شده یک طرف دلار است و یک طرف ریال. چند موضوع مهم در حال حاضر در حال رخ دادن در عرصه بین المللی است که باید مد نظر قرار بگیره :
   ۱- شاخص قیمت دلار نشون میده که ارزش دلار در سطح بین المللی به زودی شروع به کاهش یافتن می کنه. اینو از وضعیت شاخص های وال استریت هم میشه متوجه شد. با کاهش ارزش دلار در سطح بین المللی چارت دلار به ریال هم تاثیر خواهد گرفت.
   ۲- کانال ارتباط مالی ایران و اروپا ظاهراً به زودی راه اندازی خواهد شد که می تواند تاثیر بسزایی در تغییر شرایط ایران داشته باشه و باعث بهبود فضای اقتضادی و تقویت ارزش ریال بشه.
   ۳- طبق دستور مقام معظم رهبری دلار باید از مبادلات بین ایران و دیگر کشورها حذف بشه. اگر درست عرض کنم این موضوع در حال حاضر بین ایران و ترکیه، ایران و روسیه، ایران و برخی کشورهای اروپا، ایران و چین و در نهایت بین ایران و هند و عراق در حال شکل گیری است که میتونه به افزایش تقاضا برای ریال ایران منجر بشه که در نتیجه اون افزایش ارزش ریال رو در پی خواهد داشت.
   این موضوعات و یک سری موضوعات دیگر می توانند دلایل خوبی برای تغییر شرایط ایران باشد و به طبع اون تقویت ارزش پول ملی را در بر خواهد داشت. حداقل امیدواریم که اینطور باشه. شاید هم عواملی قرار است رخ بدهد که از آنها بی خبر هستیم.
   در هر صورت این تحلیل بلند مدتی است و تا چند سال آینده را هیچ کس خبر ندارد که ممکن است چه اتفاقاتی رقم بخورد. زمانی که تحلیل شاخص بورس ایران هم در ۶۱۰۰۰ واحد ارائه کردیم و از تارگت ۳۰۰ هزار واحدی گفتیم خیلی دور از انتظار بود اما بعد از گذشت چند سال می بینیم که شاخص تا ۱۹۷ هزار واحد رشد کرده است و احتمال ادامه مسیر نیز بسیار محتمل هست. پس خیلی نباید بدبینانه به این تحلیل دلار نگاه کرد.

 5. عباس حصارکی

  باسلام خدمت با سعادت جناب استاد معظم آقای ارشیا رحیمی بزرگوار باکمال احترام و ادب تحلیل های شما بسیار عالی و لذت بخش و توام با جسارت قابل تحسین و ستایش میباشد . از لطف و عنایت جنابعالی کمال تشکر و امتنان را دارم و از خداوند متعال سلامتی و صحت کامل و موفقیت روز افزون را عاجزانه برایتان مسئلت مینمایم.
  پایدار و سرافراز باشید .
  عباس حصارکی
  ۵/۱۱/۱۳۹۷

  1. سلام. شما محبت دارید بزرگوار. خیلی ممنونم بابت لطف و محبت شما. بنده هم آرزوی سلامتی و موفقیت دارم براتون. در پناه حق باشید.

 6. امیرحسین

  اقا ارشیا خان رحیمی خیلی ارادت داریم
  به عنوان کسی که در این بازار تجربه دارد باید بگویم همچین تحلیلی قابل تحسین است و نشان دهنده جسارت و حرفه ای بودن شماست
  موفق باشید
  امیرحسین

  1. سلام زنده باشید بزرگوار. شما محبت دارید ممنونم. شاد و خرم باشید همیشه.

 7. حمید

  با سلام
  اعتقاد قلبی منو شما به تصویر کشیدید. بلاخره هر نموداری یه روزی روندش عوض میشه امکان نداره که همیشه صعودی یا نزولی باشه. فارغ از از مسائل سیاسی دوره تغییرات بزرگ سیاسی تو ایران حدود ۴۰ سال می باشد. من به چند نفر این نکته رو گفتم که قرار نیست تا ۶۰_۷۰ سال یک روند ریال از ارزش بیافته بلاخره این سیکل باید یه جایی روندش برگرده ولی خیلی خوشحال شدم این تحلیل شما رو دیدم که با علمتون خیلی دقیق این موضوع رو به تصویر کشیدید. من همین روند رو برای قيمت مسکن و خيلی موارد دیگه متصور هستم.

  1. سلام. زنده باشید. بله این فرمایش شما در خصوص چرخه های اتفاقات مهم در ایران هم خیلی مهمه. درود بر شما

 8. بهنام

  با عرض سلام و ادب خدمت استاد رحیمی عزیز فارغ از مسایل احساسی و اقتصادی چارت بسیار زیبایی رسم نمودید امیدواریم این اتفاق مهم بیفته به زبان ساده هر قیمتی چه در کف و سقف به قیمت های قبلی بر میگرده ممنون از توضیحات بسیار خوبتون خیلی زحمت کشیدید موفق باشید در پناه حق

  1. سلام. خواهش می کنم. محبت دارید. همینطور هست که میفرمایید. همیشه شاد و سلامت باشید انشالله

 9. مصطفی

  چارت همیشه جلوتر از تحلیل بنیادی حرکت می کند ……چرا که چارت نمایانگر عرضه و تقاضای واقعی دلار است ….در لحظه تا سالانه و …اما تحلیل بنیادی بسیار کند بوده و مربوط به بازه زمانی از گزارش ماهانه تا سالانه و فصلی است …….درست است که بنیاد یک اقتصاد سرنوشت ارز هر کشور را تعیین می کند اما بیانگر بازار نیست !!!!…………چارت یعنی بازار آزاد …..و تراز تجاری کسری تجاری و …….یعنی بنیاد

  این تحلیل اگر ۵۰ درصد هم درست باشد تحول بزرگیست….. اما الان بنیاد اقتصادی آمریکا ملاک نیست…… ملاک بدهی بسیار زیاد (بیش از ۲۶ تریلیون دلار) آمریکاست که دلار را تهدید می کند….و تنها چیزی که در لحظه اثر این بار بدهی هنگفت را نشان می دهد چارت است(بخوانییییییید بازار آزاد) لذا بنده این تحلیل را بهترین تحلیل برابری دلار به ریال می دانم و تشکر می کنم …..

  1. زنده باشید، خواهش می کنم.

 10. امین

  من با توجه به تحلیل تکنیکال و یه سری عوامل دیگه و تحلیل حس و خیلی چیزای دیگه احتمال این تحلیل رو ۹۵٪ میدونم قبلا به دوستانم گفتم دلار زیره هزار تا ده سال دیگه هم امکان پذیره .

  1. درود بر شما

 11. عرفان

  ارادت استاد.دقیقا مثه تحلیل شما یه زمانی هم گلن نیلی افت طلای جهانی از ۱۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار را پیش بینی کرده بود که تو مخیله ی هیچکس نمیگنجید و اتفاق افتاد.

  1. زنده باشید.

 12. مسعود مهین زاد

  سلام بر استاد ارشیا رحیمی عزیز با توجه به اقتصاد کلان کشور و بودجه سال ۹۸ فک نمیکنید امکان فیل شدن این تحلیل زیاد باشه؟ در ضمن برای فعالان بازار فارکس بیزحمت اگه یه مقدار تحلیلهای فارکس رو بیشتر کنید ممنون میشم

  1. سلام اگر چنین فکری میکردم چرا باید چنین تحلیلی میزدم؟ برای فارکس هم انشالله.

 13. مجتبی

  سلام به نظرم شدنیه.با رمز ارز ها خیلی کارها در اقتصاد ایران میشه کرد.در تحلیل ها تون یک طرف ایران است و دوستان بعید میدونن ولی یک طرف دیگر آمریکا که دارنده دلار است .شما یک لحظه فکر کنید این ترامپ دیوانه امریکا رو از هم بپاشونه چه بلایی سر دلار که الان یک ارز بدون پشتوانه است میاد؟ استاد خسته نباشید به نظر من اتفاقات در دنیای سیاست در حال اماده کردن دلایل بنیادی برای تحلیل تکنیکال شماست.خسته نباشید.

  1. سلام. زنده باشید. محبت دارید. بله یکی از دلایل ریزش این چارت می تواند ریزش دلار باشد.

 14. مجتبی

  با سلام خدمت شما
  استاد به نظر شما بعد از افزایش دلار تا ۱۲۴۰۰ که دیروز اتفاق افتاد روند نزولی آغاز شده؟ چون چیزی که از نمودار مشخصه بنظر میاد از لحاظ زمانی یک مقدار زود باشه هنوز برای ریزش
  ممنونم

  1. سلام. خیر هنوز نشونه ریزش صادر نشده و باید صبر کرد.

 15. حسن نیک جو

  سلام آقای رحیمی
  سقوط ارزش دلار چه تاثیری روی ارزش ملک و ساختمان و میلگرد داره ، باعث کاهش قیمت اون ها هم میشه ؟کسانی که ساختمان و ملک رو با قیمت های فعلی می خرند به نظرتون در آینده در ضرر هستند ؟

  به نظرتون حذف ۳ یا ۴ صفر از پول کشور تاثیری روی این چارت داره ؟

  چارتی کامل از قیمت دلار آزاد ‌‌‌‌‌و‌ میلگرد در دسترس هست؟

  1. سلام. بله میتونه تاثیر داشته باشه. با کاهش قیمت دلار هزینه های ساخت کاهش پیدا می کنه. بنده تحلیلی از چارت قیمت مسکن ندارم که بتونم بطور دقیق در این زمینه نظر بدم که خریدارهای الان سود می کنند یا ضرر ولی چشم اندازی که به صورت کلی دارم اینو میگه که مسکن تا مدت ها نمی تونه سود آور باشه.
   بله حذف صفر از پول ملی هم اگر درست مدیریت بشه میتونه کمک به تحقیق این تحلیل کنه. چارتی که در دست هست همینه که خدمتتون ارائه کردیم.

   1. حسن نیک جو

    ممنون آقای رحیمی
    یه چیز برام سوال مونده
    با حذف ۳ یا ۴ صفر از پول ملی ، به طور مثال اگه هر دلار ۱۳۰۰۰۰ ریال باشه با حذف ۴ صفر میشه هر ۱۳ واحد ایرانی یه دلار
    در این صورت بدون اینکه هیچ اتفاق خاص مثبتی برای مملکت بیفته روی این چارت عدد ۱۳ رو نشون میده و فقط بازی با اعداد رخ داده
    این طوری هم میشه به قضیه نگاه کرد یا اینکه دیدگاه اشتباه هست ؟

    با توجه به اقتصاد فعلی ایران سرمایه گذاری در چه زمینه ای رو مناسب می دونید ؟

    1. خواهش می کنم. فعلا این موضوع حذف صفر معلوم نیست به چه میزان باشه و با چه ساز و کاری میخوان انجامش بدهند که ما الان بتونیم در موردش قضاوت کنیم. اما اگر انجام هم بشه مثل یک تعدیل میمونه که باید در قیمت های گذشته هم اعمال بشه تا یک چارت یکپارچه داشته باشیم.
     سرمایه گذاری هم فعلاً به نظر بنده بورس میتونه بهترین باشه.

 16. مجتبی

  دوستان چرا اینقدر به دلار گیر دادید و تورم در کالا های اساسی و حتی غیر اساسی ول کردید……اصلا دلار در همین چارت بشه ۷ تومن خوب؟
  بنظرت اون سمنده ۴۰ تومنی که شده ۸۰ و کلی ملت خریدند و کلی مثال دیگر کاهش پیدا میکنه؟
  همه چیز دلار نیست و اگه این تحلیل هم درست از آب در بیاد قول میدم اوضاع از این بدتر نشه خوب تر نمیشه و این خانه از پایه ویران است و بش .

  به امید کاهش دلار و مهم تر از دلار تورم .

  1. کاهش قیمت دلار به ریال به عنوان یکی از فاکتورهای تورم زمانی می تواند تاثیر گذار باشد که با کاهش قیمت آن شاهد تثبیت قیمت هم باشیم تا موجودی انبار کارخانه ها با قیمت دلار جدید جایگزین شود.

 17. منصوری اصفهانی

  سلام و درود و خداقوت خدمت استاد ارشیا رحیمی
  ممنون که تحلیل های خودتون رایگان و بدون هیچ چشم داشتی در اختیار مردم قرار میدهید.
  کجای دنیا چنین چیزی هست که تحلیل های به این بزرگی و مهمی رو در اختیار همه قرار دهند.
  کاش ما شکر گذار این نعمات بزرگی که خداوند در اختیارمان قرار داده باشیم و قدردان این زحمات باشیم.
  سپاس از لطف شما
  در پناه خدا باشید بهترین ها رو براتون آرزو میکنم.

  1. سلام. زنده باشید دوست گرامی. ممنونم بابت محبتتون. شاد و سلامت باشید همیشه.

 18. مهدی

  با سلام خدمت جناب رحیمی . سپاس بابت این تحلیل جسورانه
  لطفا بفرمایید از نشانه های ریزش چی میتونه باشه؟ و اینکه از نظر زمان ۱۶۱.۸% رو نشون دادین که میشه حدودآ ۲۴۰ روز ، آیا این ۲۴۰ روز کاری هست؟

  1. سلام زنده باشید. از نشانه های ریزش اگر کوتاه مدتی میفرمایید که همین الان هم نشانه هاش وجود داره. صعود اخیر خیلی فرسایشی هست و نشون میده که ریزشی در کار هست. بله روزهای کاری مد نظر هست.

 19. shahen

  سلام
  ببخشید برای داشتن نمودار دلار لحظه ای از کدام نرم افزار استفاده کنم؟؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. سلام تا جایی که میدانم فعلا هیچ یک از شرکت های تولید داده ای که بنده می شناسم دیتای دلار را به صورت لحظه ای به روز نمی کنند.

 20. محسن توکلی

  سلام
  امیدوارم مسیری که برای دلار ریال پیش بینی کردید درست باشه و تو اقتصاد ما تاثیر داشته باشه و این گرونی هایی که برامون درست کردند رو کم کنه
  این گرونی ها زندگی من و امثال من رو که خیلی تحت تاثیر قرار داد
  با شرایط فعلی نه میشه ازدواج کرد نه میشه زندگی تشکیل داد نه امیدی به آینده داشت
  نمی دونم این ظلم تا کی می خواد ادامه داشته باشه

  1. سلام. انشالله که وضعیت به نفع مردم تغییر کنه. توکل به خدا

 21. مجتبی

  با سلام بنظرتون ریزش نزدیکه؟

 22. مجتبی

  سلام استاد ببخشید بنظرتون همچنان احتمال ریزش وجود دارد
  ممنون

  1. سلام. بله هنوز تحلیل پابرجا هست.

 23. علی

  سلام خدمت جناب رحیمی بزرگوار
  بالایی مد نظر شما در چارت تا حدودای ۱۳۰۰۰ بود در حالی که الان دو روز هست بالای ۱۳۳۰۰ معامله میشه … این بالایی موقت به هر علت بنیادی اعم از بازار عید و واردات مرزنشین ها و …، تا چقدر می تونه خللی در این چارت ایجاد نکنه و مسیر به بالا نشه؟ ( همچنین اساتیدی مثل آقای نیما آزادی و آقای علی غضنفری از قیمت های دلار ۱۶ هزار به بالا برای آخر سال و بعد عید صحبت می کنن ).

  1. سلام. مادامی که دلار بالای ۱۴۰۰۰ تومان تثبیت نشود همچنان می توان به شکل گیری این تحلیل امیدوار بود.

   1. طباطبائی

    سلام
    این تحلیل که fail شد تحلیل جدیدش چی می شه؟
    دلار بالای ۱۹ تومن؟؟

    1. سلام. تارگت ها مقداری جابجا شده اما همچنان میشه همین ساختار رو براش دید.

 24. رضائی

  تعبیر حکیمانه این نمودار، چیزی نیست جز :
  الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم
  حکومت با کفر باقی می‌ماند ولی با ظلم هرگز

 25. مهدی

  سلام و عرض ادب خدمت آقای رحیمی بزرگوار
  با تبریک عید و همچنین آرزوی سلامتی ، سوالی که داشتم خدمتتان این هست که با توجه به اینکه یکی از پارانترهای تاپیر گذار رو تحلیل بحث زمان هست، آیا به نظر شما از بابت تحلیل زمانی نیاز به آپدیت نداره و fail شدن این تحلیل چه از نظر قیمت و زمان کی میتونه باشه؟
  البته جناب رحیمی بنده به تحلیلهای شما واقعا ایمان دارم.

  1. سلام. زنده باشید ممنونم. عید شما هم مبارک. بنده همچنان نظرم به ریزش در این چارت هست اما احتمالا تایمینگ و تارگت ها رو باید مقداری تغییر بدیم تا با اطلاعات جدید منطبق بشه. اجازه بدید تا مقداری اطمینان حاصل بشه و بتونیم تحلیل جدید ارائه کنیم.

 26. بهزاد

  استاد عزیز به نظرم به شکل گیریه این تحلیل امیدی نیست و امسال در بهترین حالت رو ۱۵ تا ۱۶هزار تومن بشه تثبیتش کرد

 27. امیز

  استاد محبت میکنید این تحلیل رو اپدیت کنین، با توجه به اتفاقی ک دوم may قراره بیفته، خیلی مشتاقم نظر شما رو بدونم

  1. سلام. فعلا باید بیشتر زمان داد تا تحلیل مطمئنی بتونیم ارائه کنیم.

 28. pejman

  سلام جناب رحیمی
  سطح بی اعتباری این تحلیل رو روی چه قیمتیه؟

  1. سلام
   مسلماً با رشدی که در چارت دلار به ریال شاهد بوده ایم تحلیل ما نیز دچار تغییراتی شده است و اگر چارت مشابه روند رسم شده بخواهد حرکت کند اهداف متفاوتی خواهد داشت. ما همچنان به ریزش دلار معتقدیم اما می بایست صبر کرد تا مشخص شود که ریزش به چه شکل و با چه کیفیتی انجام می شود تا بعد بتوان تحلیل دیگری ارائه کرد.

 29. با سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم با اجازه نظری دارم راجب این تحلیل هر چند که من دیتای سالمی ندارم با برسی که کردم با پیشروی بیشتر قیمت ظاهرا بخش موج B که به شکل یک دیامتریک در نظر گرفتین تبدیل شده باشه به یک مثلث خنثی که ظاهرا در حال تکمیل موج e از این مثلث هستیم که میتونه تا محدوده ۱۲۹۰۰ تا ۱۲۶۰۰ نزول داشته باشه و بعد برای موج C حداقل تا محدوده ۱۷۱۵۰ تا ۱۸۴۰۰ رشد کنه اگر منظور تحلیل شما رو درست متوجه شده باشم روند کلی موج C رو شما یک فلت در نظر گرفتین موج C احتمال داره قوی ظاهر بشه و رشد بیشتر هم بکنه و حتی سقف موج A رو هم بزنه با توجه به مقدار اصلاح کم موج B نسبت به موج A

  1. سلام زنده باشید
   مساله اینه که اگر موج B بخواهد مثلث خنثی شود در آن صورت میزان رتریس موج B از فلتی که برای شاخه C بزرگ در نظر گرفته ایم به حداقل میزان لازم که ۶۲ درصد است نمی رسد پس تحلیل دچار مشکل خواهد شد و فعلا مشخص نیست که ساختار درجه بالاتر چه خواهد شد. البته هنوز می توان احتمال دیامتریک شدن ساختار فعلی را محتمل دانست.

 30. عليرضا

  سلام جناب رحيمي
  آيا دلار بعد از نزولي كه توش هستيم، بالايي خواهد داشت؟ تو تحليل قبلي گفته شده بود كه از حوالي ١٣ مياد ٨ تومان و بعد براي اخرين بار ميره ١٥ و طي چندين سال به حتي ٣-٤ ميرسه. با توجه به اينكه از ١٣ تا ١٥.٥ رفت بالا و سپس نزولي شده، ممنون ميشم بفرماييد كه آيا هنوز همون اهداف نزولي تاييد هست يا اهداف بالاتر اومده. استحضار داريد كه تحليل دلار بسيار مهمه برامون و ممنون ميشم اينجا بيشتر نظراتتون رو بذاريد
  با تشكر

  1. سلام
   باید ببینیم نزول با چه قدرتی ادامه پیدا می کنه ولی از آنجایی که در صعود قیمت بالاتر از ۱۳ تومان رفت مسلما در نزول تارگت ها بالاتر خواهند آمد مگر این که قدرت نزول زیاد باشه. البته این نزول هم یکسره نخواهد بود و با استراحت هایی همراه می شود.

ارسال یک نظر

_ لطفاً فقط دیدگاهی در رابطه با همین مطلب بنویسید.
_ دیدگاه خود را به فارسی تایپ نمایید. دیدگاه‌های فینگلیش بررسی نخواهند شد.
_ دیدگاه‌های حاوی تبلیغ، بک لینک یا کلمات توهین آمیز حذف خواهند شد.

لطفا متن پیام خود را یک بار مرور کنید.